Jan Nowopacký

Obrazy z Alp

Jan Nowopacký známý také jako Jan Novopacký (15. listopadu 1821, Nechanice – 3. srpna 1908, Slavětín u Loun) byl český malíř, zejména krajinář.
Jan Nowopacký se narodil v chudé tkalcovské rodině. V mládí hrál dobře na housle a flétnu a proto jej jeho rodiče chtěli poslat na učitelská studia, nakonec zvítězilo malování a na přímluvu hraběnky Harrachové nastoupil mladý Jan v sedmnácti letech do učení k vídeňskému malíři Schrotzbergovi. V roce 1839 se poprvé neúspěšně pokusil dostat na vídeňskou akademii, ale pro neznalost němčiny byl odmítnut. Vrátil se do Nechanic a postupně si vzdělání doplnil. V roce 1842 odjel znovu do Vídně a na akademii byl přijat.
Studoval zde u několika profesorů a se školou podnikl první cesty do Alp a Tyrolska. V roce 1848 ze zúčastnil revolučních bojů ve Vídni a po porážce revoluce se z obav před následky přestěhoval do Prahy. Zde se seznámil s významnými českými malíři té doby v čele s Josefem Mánesem.
Po smrti svého otce se dostal do těžké hmotné situace, kterou vyřešil vstupem do panských služeb - v roce 1849 přijal místo učitele kreslení v rodině Paarů a od roku 1851 u hrabat Hoyosů v Dolním Rakousku. Tato zaměstnání jej hmotně zabezpečila a umožnila cestovat zejména po střední Itálii a Kampánii.
Po návratu do Vídně se v roce 1861 začal opět živit jako učitel malování v rodinách vysoké šlechty, vyučoval také děti císařské rodiny a od roku 1869 byl učitelem malování korunního prince Rudolfa. Tyto známosti u císařského dvora mu vynesly jmenování kustodem - správcem císařské obrazárny ve Vídni v roce 1880. Kustodem byl až do svého penzionování roku 1895.
Skutečnost, že takřka celý svůj život strávil v cizině, způsobila, že je považován za rakouského malíře. V Čechách byl objeven až na sklonku svého života a první své souhrnné výstavy v Čechách se dočkal až v roce 1902.
Od svého penzionování v roce 1895 žil na penzi v Čechách u své neteře Antonie Kučerové, dcery bratra Václava, nejdříve v Ústí nad Orlicí a později ve Slavětíně u Loun, kde také v roce 1908 zemřel. Pohřben je na tamějším hřbitově.
Dokonale provedené chromolitografie z Alp jsou nádhernou ukázkou dovednosti českých tiskařů na samém začátku minulého století.

1. Dachstein od Islu, 2. Divočina u Ziemitz, 3. Dolní Dullwitz u Seewiesen, 4. Flachhorn u Lofru, 5. Jezero Achenské v Tyrolsku, 6. Jezero Travenské s Traunkirchen, 7. Kitzsteinhorn, 8. Kostel ve Steinbachu na jezeře Atterskem, 9. Kovárna u Lofru, 10. Krimml, 11. Miliř u Seewiesen, 12. Mlýn v Siedingu, 13. Na rybníce u Stixensteinu, 14. Partie na jezeře Travenském, 15. Partie z Krimmlu v údolí Achenském, 16. Pohled na Dachstein, 17. Pohled na jezero Atterské od Steinbasského kostela, 18. Schafberg - pohled od Steinbachu za jitra, 19. Sedlo Bruch u Seewiesen, 20. Silnice u Stixensteinu, 21. Ze Seewiesen k chatkám Dullwitzkým, 22. Zell na jezeře, 23. Zell nad Zillerou


Warning: preg_split(): No ending delimiter '/' found in /www/doc/www.divokevino.cz/www/include/standfce.php on line 14

obr. 1

náhled 1. obrázku

obr. 2

náhled 2. obrázku

obr. 3

náhled 3. obrázku

obr. 4

náhled 4. obrázku

obr. 5

náhled 5. obrázku

obr. 6

náhled 6. obrázku

obr. 7

náhled 7. obrázku

obr. 8

náhled 8. obrázku

obr. 9

náhled 9. obrázku

obr. 10

náhled 10. obrázku

Galerie obsahuje celkem 23 obrázků.
1-10   11-20   21-23  

* * *

1. obrázek