DIVOKÁ VINICE, aktuálně

10.06.2024 - Píše mi Václav Bárta!

Připravili jsme s dětmi ve Zlíně projekt "Děti pomáhají zvířatům." Nabízíme krásné knížky pro malé čtenáře (Zvířátka ze zoo, Knížka o psech, Knížka o kočkách, Knížka o mořských zvířátkách- brzy Knížka o motýlech, Knížka o opicích a další) z produkce nakladatelství Grada. Z každé proda... Více »

04.06.2024 - Michal Černík - odešel za svou hvězdou

Naše generace se ocitla nikoli svojí zásluhou mezi dvěma mlýnskými kameny – mezi dogmatiky, kteří neústupně lpěli na svých dávno prošlých výsadách, a mezi netrpělivci, co už netrpělivě čekali, až se dostanou na výsluní. Byli jsme spřízněni volbou za přispění náhody. Naše generace... Více »

27.05.2024 - 264. děťátko se jmenuje Klaudie a bylo odloženo do babyboxu ve Svitavské nemocnici!

Zlatý novorozenecký dukát od České mincovny!
Zlatý novorozenecký dukát od České mincovny!

V pondělí 27. května v 3:03 mi mobil ohlá... Více »

25.05.2024 - Jan Nedoma křtí svoji další knížku Zakutálené vejce!

Kliknutím zvětšíš!
Kliknutím zvětšíš!

Těším se, milý Jene, že se po dlouhé době zasměju. Tvůj L. H.... Více »

Slovo úvodem

Vyděšen plynoucím časem, k smrti vyplašen vydáním stého novodobého Divokého vína, obklopen 815 autory, kteří v něm od roku 2002 zveřejnili svá díla, neschopen sám sednout ke stolu, diktuji tato slova. Jsem rád, že svědectví doby zůstane zachováno v archivu Národní knihovny a chápu to jako velkou čest pro sebe a doporučuji vám, milí autoři, abyste to podobně pociťovali i vy sami, i když mnozí z vás zůstanete v budoucnosti zachováni ve svých samostatných dílech.
Můj přítel, jenž si nepřeje být jmenován, vytvořil seznam 70 literátů a 30 fotografů a výtvarníků, doplnil jej ukázkami z jejich tvorby a domníváme se, že by měli být připomenuti. Jejich počet je symbolicky sto, jako je vydaných čísel www.divokevino.cz. Přítel mě prosí, abych sdělil publiku, že jeho výběr nejsou nutně nejlepší básně, ale básničky, které mu zrovna konvenovaly. Pokud by někdo z básníků nebo výtvarníků, či fotografů, se cítil být diskriminován nejmenováním v seznamu, nechť mi napíše a já jeho jméno zveřejním obratem v Divoké vinici, bez ohledu na to, jak veliké mi připadá jeho umění.
Spoluzakladatel Divokého vína Emil Machálek, řečený Méla, s nímž jsme jako studenti libeňského gymnázia Na Zámečku 19. září 1964 vydali vůbec první číslo, napsal vzpomínku, která již nepřináší nic nového (promiň, Mélo), ale neználkům barvitě počátky popisuje. Méla mě poněkud vyzdvihuje, za což mu děkuju, neb literát pověřený výběrem stovky nejlepších autorů mě do ní nezařadil. Jistě to tak nemyslel, říká Saša, jíž text diktuju.

Fotografem stého čísla je Libor Peichl, jenž v mých aktivitách zaujal dva významné posty. Je ředitelem společnosti SCHOTT CR, a. s. v Lanškrounu, jejíž pracovníci sami hlasováním rozhodli o velkém daru firmy pro Babybox. V pracovně ředitele jsem si prohlédl jeho fotografie z Kyrgyzstánu a byla ruka v rukávě. Děkuju pracovníkům firmy SCHOTT CR, a. s. a milé asistentce ředitele Daniele Markové.

Jindřich Štreit doplnil své fotografie texty básnířky Evy Kavanové.

Na stránky Divokého vína vstoupila se svými obrázky Kateřina Němcová, mladičká dcera mé blízké spolupracovnice v oblasti babyboxů Ludmily Brázdové, primářky neonatologie v brněnské Nemocnici Milosrdných bratří. Kuriozitou zůstává, že spolupracuje s jedním z nejstarších autorů, brněnským básníkem Ivo Odehnalem. Tomáš Mladějovský prokládá svoji básnickou tvorbu vlastními obrazy. Od dětských kresbiček a říkanek se k milostné poezii a kresbám aktů přesune Marcela Hajtášová Hradecký. Soubor svých fotografií, místy doprovázených vlastními texty, mi poslal Vlastimil Kula, známý autor vodních ženských aktů.

Divoké víno číslo 100 poctila na mou prosbu svými fotografiemi Pavlína Novotná.
Na své články o psychoanalýze a umění publikované v tištěném Divokém víně navázal prof. PhDr. Milan Nakonečný, můj profesor psychologie a přítel, jenž se věnuje kromě psychologie a magie také malování. V těchto dnech končí jeho výstava v jihočeském Táboře, o níž jsem vás v Divoké vinici informoval. Milan mi odkázal své obrazy. Jejich počet na můj dotaz odhadl na tři stovky, na oplátku jsem mu odkázal stádo svých koní.
Ve stém čísle publikuje své básničky herec, textař a poet Miloň Čepelka, s nímž jsem se seznámil v zimě roku 1964-65 ve vile Československého rozhlasu v Dykově ulici 14, z níž vysílal se Zdeňkem Svěrákem Polní poštu, pořad písniček na přání pro vojáky. Písňové texty publikuje Michal Bystrov, syn zesnulého publicisty Vladimíra Bystrova a novinářky Marty Bystrovové, jež své články někdy podepisuje jako Marta Švagrová. Vladimír Bystrov mě motivoval k vydávání internetového Divokého vína otištěnou chválou, že Divoké víno z šedesátých a počátku sedmdesátých let je časopis dosud jiným nepřekonaný!
Příznivcům tradičních básníků nebude scházet moravský vinař Oldřich Damborský, moravskoslezský Bořek Mezník, nevyhýbající se žádnému slovu, a samozřejmě rodinné stříbro Divokého vína – básnířky a básníci Zora Wildová, Eva Frantinová, Karel Sýs a Jiří Žáček.
Děkuju vám všem, milí autoři, bez vás by Divoké víno nebylo.


Ludvík Hess

JEZDECKÉ SOCHY A SOCHY KONÍ V ČECHÁCH A NA MORAVĚ

Ve snaze taky vytvořit příspěvek do jubilejního stého čísla doplním své dva předchozí články Jezdecké sochy publikované v Divokém víně číslo 80 a 88.
Projíždím-li kolem jezdeckého pomníku sv. Václava od J. V. Myslbeka na pražském Václavském náměstí, pokaždé mě znovu zneklidní její chyby - kůň stojící na dvou nohách, na což byl sochař pyšný a tvrdil, že koně tak stát naučil. Překroucené třmenové řemeny vycházející zpod postranic sedla, by Václavovi jízdu zcela znemožnily. A konečně ocas svázaný do uzlu. Při loňské návštěvě Španělské vysoké jezdecké školy ve Vídni mi došlo, kdo byl Myslbekovi vzorem pro svázání ocasu do uzlu. Lipicáni předvádějící figury vysoké školy mají ocasy tak upravené, aby si do něj nešlápli při figurách, kdy stojí na pánevních končetinách.
Objížděl jsem se svými synky celou Vídeň, kde je soch koní daleko víc než v Praze. Nepochybuju o tom, že každý vídeňský sochař než vytvořil sochu koně, si zajel do Prahy, a naopak čeští sochaři čerpali informace při tvorbě jezdeckých soch návštěvami Vídně.
Věřte nevěřte, objevil jsem v českých zemích několik dalších soch, a tak vám o nich podávám hlášení.
Méla Machálek mě upozornil, že ve vstupní hale radnice Prahy 3 na Žižkově je bronzová socha Jana Žižky od sochaře Bohumila Kafky, autora Jana Žižky na žižkovské hoře Vítkov. Jedná se zřejmě o studii, která byla odlita do bronzu, a na rozdíl od své sestry na hoře Vítkově není ani zdaleka v poloviční životní velikosti. Jezdecká socha na radnici Prahy 3 se mi líbí. Navíc kolem ní při své svatbě procházel jeden z našich prezidentů, jenž se posléze stal kultem.

Na čtyři červené koně ve dvoře staré běchovické pošty mě upozornil sochař Milan Kuzica.
Autorem červených plastových soch koní je sochař Karel Burian. Sochy koní stály od 160 tisíc do 180 tisíc podle složitosti díla (stojí na 4, 3 nebo 2 nohách). Pod každou sochou je mosazná cedulka se jménem sponzora. Po pravé straně zvenčí dvora je nově umístěna velice velmi nevydařená bronzová socha stojícího T. G. Masaryka, dalšího kultu mezi našimi prezidenty. Autor sochy Masaryka se jistě nebude zlobit, že jeho jméno ze zdvořilosti neuvedu.

Na nárožním domě Kostelní 32 a Kamenické ulice naproti Letenským sadům jsem nalezl sochu sv. Jiří ve výklenku fasády v úrovni 3. podlaží. Veřejnosti skrytá socha je pravděpodobně dílem Vojtěcha Suchardy, bratra daleko známějšího Stanislava Suchardy, autora pomníku Františka Palackého. „Sv. Jiří zvedá kopí, aby je vrazil ve chřtán dračí“. Jiné detaily pro výši umístěné sochy nelze popsat.

Fotografii Jiřího z Poděbrad vytesanou do pískovcového masivu v galerii pod Kopicovým statkem, samotě poblíž obce Kacanovy, mi poslal grafik Ondřej Grygar, jenž proslul zvláště grafickou úpravou mé zatím poslední knížky Antologie 2007-2017 aneb Paegas, Kentaur, Satyr..? Saša ji při fotografování vedle vytesaného Horymíra na Šemíkovi přehlédla a já osobně jsem v sobě nenalezl dost sil a rovnováhy, abych skalní galerii navštívil.

Pro úplnost uvádím sochu koně s mužem, který se jej snaží udržet u huby, ale na koni nesedí. Proto jsem také po jejím původu nepátral. Najdete ji na střeše zámku v Litomyšli.

V předchozích dílech jsem zapomněl zveřejnit svoji oblíbenou sochu Nymfa a Kentaur od žamberského rodáka Františka Rouse, zakoupenou Městskou spořitelnou v Žamberku. Socha stojí uprostřed kašny a je dominantou náměstí.

Jezdecká socha Jana Žižky v Českých Budějovicích, dílo Karla Dvořáka, neměla klidu a stěhovala se několikrát z místa na místo. Našel jsem fotografii z roku 1959 dokumentující přemisťování sochy.

Jak známo, téma kentaura unášejícího nymfu se opakuje na bronzovém reliéfu Milana Váchy, mého přítele a sochaře. Reliéf je od nedávna umístěn v jídelně domu na Hájku, neboť na jeho původním místě u vchodu do domu je pravděpodobně poslední česká jezdecká socha, reliéf, který z pískovce vytvořil Milan Vácha. Můj syn cválá na hřebci Baghíra…


Ludvík Hess

Ostatní tvorba Ludvíka Hesse publikovaná v Divokém víně:
DV 131/2024: Slovo úvodem
DV 130/2024: Úvod
DV 129/2024: Slovo úvodem
DV 128/2023: Slovo úvodem
DV 127/2023: Slovo úvodem
DV 126/2023: Slovo úvodem
DV 125/2023: Slovo úvodem
DV 124/2023: Slovo úvodem
DV 123/2023: Slovo úvodem
DV 122/2022: Slovo úvodem
DV 121/2022: Slovo úvodem
DV 120/2022: Slovo úvodem
DV 119/2022: Slovo úvodem
DV 118/2022: Fotografie
DV 117/2022: Slovo úvodem
DV 116/2021: Slovo úvodem
DV 115/2021: Slovo úvodem
DV 114/2021: Slovo úvodem
DV 113/2021: Slovo úvodem
DV 112/2021: Slovo úvodem
DV 111/2021: Slovo úvodem
DV 110/2020: Slovo úvodem
DV 109/2020: Slovo úvodem, Petr Novák z Jaroměře
DV 108/2020: Slovo úvodem. Divoké víno má pamětní desku na bráně Gymnázia U Libeňského zámku!
DV 107/2020: Slovo úvodem
DV 106/2020: Umřel Méla Machálek. Slovo úvodem
DV 105/2020: Slovo úvodem
DV 104/2019: Slovo úvodem a fotografka Martina Koubková
DV 103/2019: Slovo úvodem
DV 102/2019: Slovo úvodem
DV 101/2019: Slovo úvodem
DV 99/2019: Slovo úvodem
DV 98/2018: Slovo úvodem
DV 97/2018: Slovo úvodem
DV 96/2018: Slovo úvodem
DV 95/2018: Slovo úvodem
DV 94/2018: Slovo úvodem
DV 93/2018: Slovo úvodem
DV 92/2017: Slovo úvodem
DV 91/2017: Slovo úvodem
DV 90/2017: Slovo úvodem
DV 89/2017: Slovo úvodem
DV 88/2017: Slovo úvodem, Jezdecké sochy
DV 87/2017: Slovo úvodem
DV 86/2016: Slovo úvodem
DV 85/2016: Všichni mají narozeniny. Miloň Čepelka 80! Já nic – jsem nejmladší
DV 84/2016: Tři hvězdy divokého vína mají sedmdesát! Jen já pořád nic
DV 83/2016: Slovo úvodem
DV 82/2016: Slovo úvodem
DV 81/2016: Slovo úvodem
DV 80/2015: Slovo úvodem, Jezdecké sochy v zemi české
DV 79/2015: Slovo úvodem
DV 78/2015: Slovo úvodem
DV 77/2015: Slovo úvodem a další
DV 76/2015: Slovo úvodem a další
DV 75/2015: Slovo úvodem a další
DV 74/2014: Slovo úvodem a další
DV 73/2014: Slovo úvodem a další
DV 72/2014: Slovo úvodem
DV 71/2014: Slovo úvodem
DV 68/2013: Slovo úvodem
DV 67/2013: Slovo úvodem
DV 66/2013: Slovo úvodem
DV 65/2013: Slovo úvodem
DV 64/2013: Slovo úvodem
DV 63/2013: Slovo úvodem
DV 62/2012: Slovo úvodem, Kuře si podruhé žádá Jaroslavovu ruku a další
DV 61/2012: Slovo úvodem, Rozpadnou se v prach a další
DV 59/2012: Slovo úvodem, Strašné utrácení a další
DV 58/2012: Slovo úvodem, Klisny a hříbata a další
DV 57/2012: Slovo úvodem, Současnost a další
DV 56/2011: Slovo úvodem, Minulost
DV 55/2011: Slovo úvodem, Milena poprvé na koni, Uklízí stáje a vaří oběd
DV 54/2011: Slovo úvodem, Milena ve večerních úvahách a v ranním světle
DV 53/2011: Slovo úvodem, Jak kouše Milena
DV 52/2011: Slovo úvodem, O klisničkách a hřebcích, Milena
DV 51/2011: Slovo úvodem, Ženy si Jaroslava vyměňují v rychlém sledu
DV 50/2010: Slovo úvodem, Kapitola pátá
DV 49/2010: Slovo úvodem, Žákovská knížka
DV 48/2010: Slovo úvodem, Kapitola třetí - Honza a Jirka - kluci Rothovic
DV 47/2010: Slovo úvodem, Malý Jarda
DV 46/2010: Slovo úvodem, O klisničkách a hřebcích
DV 45/2010: Slovo úvodem, Kapitola z knížky Čtyřúhelník
DV 44/2009: Slovo úvodem, Čtyřúhelník
DV 43/2009: Slovo úvodem, Čtyřúhelník
DV 42/2009: Slovo úvodem, Romance o holkách
DV 41/2009: Slovo úvodem, Romance o holkách
DV 40/2009: Zemřel Pavel Verner a další
DV 39/2009: Slovo úvodem, Co jste se v novinách nedočetli o babyboxech
DV 38/2008: Slovo úvodem, Co jste se v novinách nedočetli o babyboxech (2. kapitola)
DV 37/2008: Slovo úvodem, Pohádka devátá a poslední
DV 36/2008: Slovo úvodem, Osmá pohádka
DV 35/2008: Slovo úvodem, Sedmá pohádka svatební
DV 34/2008: Slovo úvodem
DV 33/2008: Slovo úvodem
DV 31/2007: Slovo úvodem, Pohádka svatební - 4. díl
DV 30/2007: Slovo úvodem, Pohádka svatební - 3. díl
DV 29/2007: Slovo úvodem, Pohádka svatební - díl druhý
DV 28/2007: Fotografie
DV 27/2007: Slovo úvodem, Křest Antologie a další
DV 26/2007: Slovo úvodem, Opona padá
DV 25/2006: Fotografie z cyklu Cirkus
DV 24/2006: Slovo úvodem, Nadchnul nás Pavel Řezníček s Goldflamem
DV 23/2006: Slovo úvodem, Kdy začne přituhovat…?
DV 22/2006: Slovo úvodem, V roce 1970 jsme se měli všichni rádi!
DV 21/2006: Slovo úvodem, Markéta Hejná vzrušila mladé básníky…
DV 20/2006: Slovo úvodem, (Kapitola pojednávající o básnících…)
DV 19/2005: Slovo úvodem, Jak dopadl podnikatelský záměr, milý Hafede Bouassido?
DV 18/2005: Slovo úvodem, Zemřel Honza Čech
DV 17/2005: Slovo úvodem, Hara Kiri…??…
DV 16/2005: Fotografie
DV 15/2005: Vyvolávám staré filmy
DV 14/2005: Vyvolávám staré filmy
DV 13/2004: Vyvolávám staré filmy
DV 12/2004: Vyvolávám staré filmy
DV 11/2004: Akademický sochař docent Milan Vácha tvoří sochu Strážci (fotogalerie)
DV 10/2004: Slovo úvodem, Přistoupil Pavel Jasanský
DV 9/2004: Dům života i smrti
DV 8/2004: Vyvolávám staré filmy
DV 7/2003: Vyvolávám staré filmy
DV 6/2003: Slovo úvodem, Zemřel Václav Hrabě
DV 5/2003: Slovo úvodem, Inspirovali jsme Hrabala
DV 4/2003: Slovo úvodem, Mluvil jsem s Allenem Ginsbergem
DV 3/2003: Slovo úvodem, Přišel Petr Cincibuch a Ladislav Landa
DV 2/2003: (vešla jsi dunivými kroky…)
DV 1/2002: Radaně, Není činnost pro psa dělat lidem hopsa a další