Josef Jarolímek

Čas pampelišek

Snažte se té větě věřit - jsou v nás někdy okamžiky, v kterých se klid značně zčeří - objevíme netušené, nebo něco, co dožene běh života k saltu.
Přímočaře, naopak, od Labe až k Baltu, v mysli čilé, zanedbané: nikdo neví, co se stane.
Janeček byl hodný člověk.
Na svět přišel téměř tiše, že to rodič sotva slyšel. On snad nebyl ani dítě. Dorostl pro tíhu brašny, kráčel školou po špičkách. Poslušný a pilný žák. Neznal slovo "rozpustilost". Nestrašíval spolužačky pavoukem či mrtvou myší, nikdy tajně nenalíčil učiteli připínáček. Svědomitý vzorožáček!
Jenom jednou, někdy v létě, s osmou třídou na výletě, trefil houskou češtináře. Proč ji hodil, křehkou s máslem, nepověděl nikomu. Než zas spěchal k domovu, obstoupený přísným sborem, mlčel, duchem kdesi v dálce. Skončilo to černým řádkem: třídní kniha, str. 20.
Až to všechno smazal čas.
Janeček byl zralý muž.
Měl dobré místo, slušný příjem a suchý byt v prvním patře. Vlastnil ženu, často věrnou. Ale dobrou hospodyni. Vyprala a vyžehlila, poklidila, uvařila. Svedla třináct druhů jídel. Nejlépe však uhlířinu, tu František k smrti rád. A tak už žili třicet let jako muž a žena.
Janeček byl tichý člověk.
O sobotách na zahrádce, při nečase v ruce knihu. Večer valčík z Lohengrina, pusu ženě a šel spát. V neděli se po obědě prošel trochu na vzduchu, ruce v zádech, bez vzruchu.
Osvěžen usedl za stůl a vzal ostrou tužku. Hodinku pak strávil liturgickým zpěvem na pět, zahýkáním osla na dvě a španělským jménem zlata na pouhá tři písmena. Citát skrytý v tajence přiblížil ho ke zmoudření. Po večeři slastné snění přikryl sytou peřinou.
Zvyklostí byl velmi dbalý.
A zde. V jevu, jak se v roce střídá v plískanici slunná bída s hojností nadpozemskou jabloňových květů - nacházíme jeho příběh.
Jen co se nám obraz střihne: s hlavou mírně skloněnou roh ulici zrovna míjí svetr jednou přepraný.
Vyvedený jarní den! Však si také u trávníku všímá letos poprvé, zvláštní ostré barevnosti: s přirovnáním ke knoflíkům vykukují mezi jílkem tichou něžnou veselostí žluté střapce pampelišek.
Co je to jenom …..
Začíná snad paměť slábnout? Z chodby domu zívne chladno a Janeček stoupá k bytu.
Co to jenom …....
V předsíni už jasně svitne: se všedností zálohovou předává se do měsíce pětistovka vkladní knížce!
Vyhmátne tu nejnovější, zkoumavě ji promne prsty, lehce k rubu obrátí …. jejej, jekne unisono! Anežčino spíše altem.
Maminovsky vřelé tělo opřeno je o zárubeň, mysl hlásí "vychýleno", vzorný muži, ctnostná ženo! Zachtělo se v mžiku zkroutit stěně, nebi rozestoupit - věčná síla k překvapení.
To ten pohyb!
V ruce se mu bankocetle mění v druhou v témže světle. Zopakuje prstoklad - hle, zde otec od dvojčat!
Snadné, snazší, nejsnadnější: to, že malíř od minula při lopotě sešle třepil sebe, štěte nejvěrnější, to, že tiskař dával vale lásce, jídlu, věku sta let, aby se zde nevyhnula řeka mostu, nule nula, ohroženo zapomněním.
Tak proč by měl taťka lenit!
Ach, jak mocné pouto sňatku: on, jenž míval z Bayerovky třetím listem hnutý palec, svede v týdnu zručně fugu. Kdo byl Johann Sebastian? Směšná hbitost varhaníků! Janeček ji pálo v dur, při minimu manuálu spěchá rovnou k balíku!
Taktovka je Anežčina, tempo v ryzím kvapíku.
Nahlédněme spolu s časem tam, kde zdřímnem, jsme-li sytí: sivookým cibulákem pohupuje příliv Mosera, jenž přehlíží vzácným zrakem nás i podiv silou čety. Se šelmičkou od kredence, zaštítěni hustě norkem, zamiřme pak tlapkoměkce k místu čistot prádla, těla.
Proč bys, duše, nevzletěla!
Karma, zářič při neděli? Sestřičkovská něha dlaždic? Zde by plakal Botticelli! Božský vánek erkondyšnu, květ a vůně snítek střemchy. Kdo rozpozná kdesi v pěně křivku křivek, svůdnou běl, vzdává záhy holdy ženě v perleťovém lesku stěn.
Renesance u Janečků.
Cos, Františku, cos to chtěl?
Zamlžený obraz v dálce - tenkrát, když měls kšandu přes. Vzorný dům a obří klika, podmáslí, jež bryndals z hrnku, to-to-to, že od maminky - a před sebou cizí tetu v županu a bez korzetu.
Kluk - a jak se zahleděl!
Vzadu, vedle divné sochy hanbatého andělíčka, svět snu ze skla, vody, ticha. Akvárium - výjev z ráje! Hrací strojek hraje,hraje a ty, nosík u stolístku, vidíš ji a tajíš dech.
Šedou rybku od La Platy s fantastickou kresbou skvrnek, kde při ceně dosedneme zvysoka na tvrdost měn, nebo v pampě vzpomeneme naposled kraj s rodištěm.
Šesťák v dlani skoro pálí, mizí malá slast, přešlapuješ velké přání.
- Jdi, Františku, jdi si hrát!
Dnes, dnes, DNES je na dosah! To, pro které v hnědých očích zůstal navždy zvláštní svit.
Janeček se pootočí jako tehdy ve dveřích - v žilách vzkypí Jabůrkovská, v myším srdci odhodlání. Kdo naplní dětské přání?
Šalamounský směnomlýnek!
Pan otec ví, oč se mele. Bankovka, již chvatně bere, pohlazena, šustne tence. Jednadvacet, soustřeďme se, skoro plavmo stáhnout síť.
NIC - hrst prázdná, pustý mlýn.
Osvědčený prstocvik!?
Janečkův krk, mírný tik, zvedá hlavu z přemýšlení - oknem, které vzduch tu mění, tiše vplouvá chomáč chmýří, padák mláďat, babka květu.
Letí, letí z parapetu, stylem smíšků, bláznů, holek, vlnkou sem i jinotamo. Obeznámit s čerstvou zprávou, že ČAS, takto doktor LEST, doplynul a přidal PLESK!
A kdo stojí sklesle dole?
Mariňáček, stáří šest a zlý prášek, křížků pět, co zde mleli, hryzy hryzy, od minusu do remízy.
Takto dozrál Janeček.

Ostatní tvorba Josefa Jarolímka publikovaná v Divokém víně:
DV 62/2012: Po kolikáté? Cíleně a další
DV 61/2012: Přičinlivě
DV 60/2012: Květnatě, Na dosah a další
DV 59/2012: Vzývání, Poznání a další
DV 58/2012: Svlékání
DV 57/2012: Pozvolna, Promyšleně, Slibně, Postupně
DV 56/2011: Odevzdaně, Chvályhodně a další
DV 55/2011: Navrácení a další
DV 54/2011: Natěšeně, Přesvědčivě a další
DV 53/2011: Nacházení, Splynutí a další
DV 52/2011: Soustředěné, Láskyplně a další
DV 51/2011: Zatmívání, Mlčenlivě a další
DV 50/2010: Chytlavě
DV 49/2010: Po kolikáté, Předvídavě a další
DV 48/2010: Poznání, Dychtivě a další
DV 47/2010: Vábení, Stesk a další
DV 46/2010: Stárnutí, Nedělní chvilka poezie a další
DV 45/2010: Hebká kůže, Očekávání a další
DV 44/2009: Kroky
DV 43/2009: Všední probuzení, Víkend a další
DV 39/2009: Touha, Roztržka a další
DV 38/2008: Zdrhovadlo, Stmívání a další
DV 35/2008: Štěstí, Ptákem v kleci