Archiv divoké vinice

Umřel Antonín Molčík

V pátek 18. dubna 2014 zemřel Antonín Molčík. Když jsme ho před 50 lety v někdejším libeňském Divadle S. K. Neumanna (dnes Divadlo Pod Palmovkou) poznali, byl to mladý tehdy 24 letý herec na začátku kariéry. V libeňském divadle jsme po peripetiích s obyvateli domu číslo 4 v ulici Krejčího, kde sídlil náš Klub poezie, našli přechodné přístřeší pro svoji dramatickou činnost. Do divadla nás vlídně pustil tehdejší ředitel Václav Lohniský. Na oplátku jsme do divadla v roce 1965 přivedli Allena Ginsberga. Jako mladí začínající interpreti veršů svých oblíbených básníků jsme v Antonínu Molčíkovi našli nejen dobrého přítele, ale vzhlíželi jsme k němu i jako k profesionálnímu herci, nadanému charismatickým hlasem, s kterým se v budoucích letech uplatnil i jako přední představitel českého dabingu. Nezištně a velmi vstřícně nám pomáhal v našich začátcích a ani padesát let nesmazalo jeho významný otisk v našich vzpomínkách.
Méla Machálek

 

Umřel Ladislav Michálek

Ladislav Michálek je muž, který mě zapsal do Literatury! Na nároží třídy Rudé armády a ulice Krejčího v Libni vyfotografoval moje prostěradlo vlající mezi dvěma kandelábry. Vlastnoručně jsem je popsal slovy "Klub poezie". Psal se rok 1964. V domě číslo 4 v Krejčího ulici jsme vydávali Divoké víno a provozovali divadlo poezie.
Fotografie se dostala k Bohumilu Hrabalovovi a ten se rozhodl pojmenovat svoji knížku Kluby poezie, a tak mě zapsal do Literatury. Děkuju vám oběma, pánové Hrabale a Michálku!
Fotografii jsem objevil třeba v knize Libeň - zmizelý svět, kterou vydalo Muzeum hlavního města Prahy v roce 2010. Jenom má špatně vyznačený letopočet - 1967 (správně je 1964). V tu dobu už transparent odvál čas a nás, mladé básníky, vyhnala ze sklepa doba i Veřejná bezpečnost, přivolaná nájemníkem domu Kladivou.
Ladislav Michálek fotografoval Vladimíra Boudníka, Hrabala a starou Libeň. Taky staré hřbitovy a vojenské hroby. Fotografie vyšly v knihách Olšany hrdinské, Kamenů hlas a Zaniklé pražské vojenské hřbitovy.
Naposledy jsem s fotografem mluvil telefonicky asi před měsícem. Byl v nemocnici a mně bylo všechno jasné. Ladislav Michálek umřel v sobotu 12. dubna 2014 ve věku 77 let.
L. H.

Ladislav Michálek a LH při vernisáži fotografovy knihy ve vinárně U Hrabala v libeňské ulici Na Hrázi. Vinárna se jmenuje podle svého majitele, shodou okolností nositele spisovatelova jména.
Ladislav Michálek a LH při vernisáži fotografovy knihy ve vinárně U Hrabala v libeňské ulici Na Hrázi. Vinárna se jmenuje podle svého majitele, shodou okolností nositele spisovatelova jména.
Mezi dvěma kandelábry. Padesát let zpátky.
Mezi dvěma kandelábry. Padesát let zpátky.
 

Made Bar na své první vycházce.

Hřebeček Made Bar, syn plemeníka Bear King a klisny M*Adélky, si vyšel na zahradu poprvé až jako čtyřdenní. Potkali se s klisničkou Fri Bera, jež je o měsíc starší.
Lu

Fri Bera spatřila konkurenci a zbystřila. Made Bar si jí nevšímal.
Fri Bera spatřila konkurenci a zbystřila. Made Bar si jí nevšímal.
Made Bar trénuje cval.
Made Bar trénuje cval.
Snad se mi podařilo stisknout spoušť v pravou chvíli.
Snad se mi podařilo stisknout spoušť v pravou chvíli.
 

148. hříbě v mém chovu - Made Bar!

Made Bar se narodil 5. dubna 2014 po osmé hodině večer. Maminka M*Adélka pět dní přenášela, a tak mi bylo jasné, že na svět přivede svého druhého hřebce. Aha! Ptáte se, jak se jmenuje otec..? Přece Bear King.
Lu

Made Bar a M*Adélka.
Made Bar a M*Adélka.
Za chvilku stojí.
Za chvilku stojí.
Čtrnáctiletý Gram byl zase za kmotra.
Čtrnáctiletý Gram byl zase za kmotra.
 

105. děťátko v Nemocnici Karviná - Ráj

Dnes v pondělí 31. března v 16:05 se rozezněla signalizace babyboxu v Nemocnici Karviná – Ráj. Zdravotníci vyzvedli z bedýnky holčičku, která se stala druhým děťátkem odloženým v Karviné. Nechtěné lidské mládě není novorozené, ale je zcela zdravé.
Nezodpovězenou otázkou pro mne zůstane, proč se brání ředitel zřízení babyboxu v Nemocnici Havířov. Je to totiž jeden a ten samý muž jako v Karviné – Ing. Petr Kovařík.
Jak je mým zvykem, malou nevěstu jsem pojmenoval. Karvinský babybox byl otevřen za dar získaný od Nadace Komerční banky – Jistota a byl zároveň dvacátou bedýnkou financovanou naším největším dárcem. Jako významné datum jsem k slavnostnímu otevření zvolil 25. srpen – den narozenin současné předsedkyně správní rady Nadace Jistota Ing. Sylvy Floríkové. Na její počest jsem holčičku pojmenoval Sylva! Babybox v Karviné otvírala Sylva osobně a ještě jednou se jí po čtyřech letech omlouvám za hrůzostrašnou jízdu mezi Prahou a Karvinou v autě, jež jsem řídil.
Sylva zvýšila skóre odložené holčičky versus odložení klučíci na 64:41. Vivat Sylva!

Babydědek Lu

 

Bear Man s matkou Hajmanou se vypravili na první vycházku!

Hajmana se svým dvouapůldenním hřebečkem Bear Manem využili slunečného počasí a šli se projít. První vycházka se omezila na zahradě domu na Hájku. Bear Man je první představitel sedmé generace rodiny, kterou chovám od roku 1974.

Bear Man s Hajmanou si stejně vykročili.
Bear Man s Hajmanou si stejně vykročili.
Bear Man zkusil první klusové kroky a pak i skoky.
Bear Man zkusil první klusové kroky a pak i skoky.
Bear Man se na zahradě setkal se svojí o pár dní starší polosestrou Fri Berou.
Bear Man se na zahradě setkal se svojí o pár dní starší polosestrou Fri Berou.
 

Knížky Michala Brzáka

SITUACE 1984 A JINÉ DROBNOSTI
„Situace 1984 a jiné drobnosti“ je útlá knížka veršů, drobností a kratších textů o zajímavých situacích, o lásce a zkáze měst. Ozdoba knihoven soukromých i státních. Vyšla na jaře 2011, 2. vydání 2013, nákladem autora - Kuttenbergpress. Sbírku graficky vypravil Ivo Vičar.
www.facebook.com/Situace1984
SOUKROMÝ PUNK
Druhá autorova kniha veršů a krátkých textů o punku, o lásce a zmatení jazyků. Mít tuto sbírku v knihovně je známka vybraného vkusu, dobrého odhadu situace a samozřejmě též punku. Vydal Kuttengbergpress 2012, 2. vydání 2013, obálka a grafika Ivo Vičar.
www.facebook.com/soukromypunk
PROPAGANDA
Do každého saka, do všech dámských kabelek – Brzákova Propaganda! Třetí počin od autora knih „Situace 1984 a jiné drobnosti“ (2011) a „Soukromý Punk“ (2012). Sbírka veršů a krátkých textů o propagandě, o lásce a archandělech. Propaganda se týká i tebe! Vydal Kuttengbergpress 2013, obálka a grafika Ivo Vičar.
www.facebook.com/propaganda2013

 

Hřebeček Bear Man porušil tradici a narodil se o den dřív.

Hnědák Bear Man po otci Bear King a matce Hajmaně je 147. hříbětem narozeným v mém chovu. Pokud se ovšem nepletu. Kdyby počkal ještě půl hodinky, narodil by se v můj významný den 19. března. Bear Man je sedmou generací mé jediné polokrevné rodiny, jejíž zakladatelkou je klisna Ujma. Ta mi dala první hříbě Almu 19. září 1975.
Lu

Bear Man se narodil v průsvitném závoji amnionu.
Bear Man se narodil v průsvitném závoji amnionu.
Přemístil jsem hřebečka na poněkud bezpečnější místo.
Přemístil jsem hřebečka na poněkud bezpečnější místo.
Přiznávám, že jsem mu vstát pomohl. Chodil už ale sám.
Přiznávám, že jsem mu vstát pomohl. Chodil už ale sám.
 

Jiří Altmann a Milan Vácha zvou na svoji společnou výstavu!

 

Jaroslav Holoubek uvádí autorská čtení českých spisovatelů LITERÁRNÍ ÚTERKY V MALOSTRANSKÉ BESEDĚ

V loňském roce se i v době internetu a sociálních sítí úspěšně ujal projekt básníka Jaroslava Holoubka a fotografa Alana Pajera nazvaný Literární úterky na Novoměstské radnici v Praze. Někdy v konšelském salonku, jindy zase ve svatební síni Novoměstské radnice na Karlově náměstí vždy třetí úterý v měsíci četli čeští spisovatelé a básníci ze svých nových nebo teprve připravovaných knih. Součástí večera byl hudební doprovod, v únoru hrál na saxofon Petr Kroutil, v březnu na hoboj Julie Frýbertová, v dubnu zpívala jazzová zpěvačka Eva Emingerová.
Díky stolové úpravě v příjemném prostředí bylo možno během pořadu ochutnávat vína z vinařství Spielberg. Po čtení z rukopisů a vydaných děl následovala beseda se spisovatelem, hosté si mohli zakoupit autorovy knihy a nechat si je podepsat. Hostem úspěšného únorového pořadu byl textař, prozaik a gourmet kritik Vladimír Poštulka, četl ze svého románu Hřbitovní kvítí na smetaně. V úterý 19. března 2013 v Konšelském salonku představili svou tvorbu básnířka a překladatelka Jana Štroblová (básně ze sbírky Rouhavé zpovědi) a básník a prozaik Petr Prouza (četl úryvky z románu Muž noci).
Hostem dubnového setkání (23. dubna v 19 h) byla spisovatelka Dana Emingerová, která četla ukázky z knih Živel Lustig a In flagranti. Pořad byl i vzpomínkou na Arnošta Lustiga, který byl dobrým kamarádem jak Jaroslava Holoubka, tak i Dany Emingerové. Pozvání přijala a vyprávěním přispěla i sestra A. Lustiga Hana Hnátová. Hostem květnového pořadu (21. 5.) byla spisovatelka Barbora Nesvadbová, která četla ze svého románu Pohádkář, na klasickou kytaru hrála Anička Vebrová. V červnovém (25. 6.) autorském pořadu četl své povídky prozaik Luboš Palata, na klavír ho doprovázel student Hudební fakulty AMU Tomáš Kačo.
V říjnu četla ze svých románů A na hlavu se snášejí dějiny a Muž, který četl Inna Rottová, v listopadu představili svou novou tvorbu Iva Pekárková (román Levhartice) a Lubor Falteisek povídková kniha Podivná vraždění), o hudební vystoupení se postaral dívčí saxofonový kvartet Saxharem. V prosinci byl hostem pořadu básník a písničkář Jiří Dědeček a četl ze svých knih Jede, jede klokan a Život a cesta hrocha Obludvíka.
V letošním roce změnili pořadatelé místo a Literární úterky se od března budou konat v Malostranské besedě. Ve spolupráci s Malostranskou besedou a Obcí spisovatelů připravuje Občanské sdružení Ars Metropolis tento pravidelný cyklus, kdy jednou za měsíc uvede spisovatel a básník Jaroslav Holoubek své hosty, kteří v Autorském čtení představí své nejnovější literární dílo.
Březnový pořad je věnován nedožitým 100. narozeninám Bohumila Hrabala.
Z jeho knih budou číst a na slavného spisovatele a kamaráda vzpomínat členové spolku Zlatá Praha: Michal Čakrt, Jaroslav Kohák, František Barták a primář prof. MUDr. Pavel Dungl, DrSc. Herci Václav Upír Krejčí a Jiří Brož a také literární historik PhDr. Radko Pytlík, CSc. O Bohumilu Hrabalovi bude vyprávět vrchní Bohumil Kundrt (dříve u Zlatého tygra, dnes U Jelínků). Zveme vás do Malostranské besedy, Malostranské náměstí 21, Praha 1 v úterý 25. března 2014 v 19:30 h.
V dubnovém pořadu představí básník Petr Skarlant svou novou knihu Mezinárodní expres Potěmkin (vydalo nakladatelství Akropolis). V květnu bude hostem písničkář Jaroslav Hutka a v červnu spisovatel Jáchym Topol.
Lidé mají rádi veřejná čtení a besedy s autory. Večer autorského čtení stojí za návštěvu. Živá atmosféra veřejného čtení a fyzický kontakt s autorem se nedá nahradit. Daří se tak oživit nevšední místa staré Prahy, která zase na oplátku svou neopakovatelnou atmosférou dodávají čtenému textu jedinečný otisk živé události a magičnosti v konkrétním prostoru a čase. Aby každý čtenář pochopil, že myšlení není zbytečným obtěžováním, ale cestou k pochopení světa a poslání člověka v něm.
Ve spolupráci s Novoměstskou radnicí, Obcí spisovatelů a knihovnami pořad připravuje, režíruje a večerem provází básník Jaroslav Holoubek, člen Rady Obce spisovatelů.
Těšíme se na vaši návštěvu!

 

Via Hrabal - Kniha vzpomínek

Množstvím fotografií a dokumentů provázená publikace více než čtyřiceti českých i zahraničních autorů. Mezi autory jsou Ludvík Vaculík, maďarský prozaik Péter Esterházy, polský bohemista Jacek Baluch (autor monografie o Hrabalovi Kain podle Hrabala), Sergio Corduas, Jiří Menzel, František Dvořák, Josef Zumr, Milan Jankovič, Michal Cihlář, Vladimír Karfík, Vera Cais, Vlastimil Třešňák, Stanislav Vávra, Václav Cílek, Ivo Krobot, Petr Oslzlý, Josef Kroutvor, unikátními fotografiemi přispěli Ladislav Michálek a Hana Hamplová, zařazeny jsou ukázky z grafického díla Vladimíra Boudníka a Oldřicha Hamery ad. Editorem publikace je Tomáš Mazal, autor monografie Spisovatel Bohumil Hrabal. Kniha vychází ke stému výročí narození Bohumila Hrabala.
Doporučená cena 398
Rok vydání: 2014
Vydání: 1.
ISBN 978-80-87683-27-9
Vazba: Brožovaná
Počet stran: 276
Rozměr: 20 x 20 cm

 

104. děťátko je holčička odložená do zlínského babyboxu!

Mezinárodní den žen - 8. března 2014 - je poněkud signifikantním datem odložení 104. děťátka do babyboxu v Nemocnici T. Bati ve Zlíně. Holčička vstoupila do nového světa dvířky babyboxu ve 22:23 hodin. Doktorka Barbara Tesařová sloužící na novorozenecké JIP mi řekla: Krásná holka! Dali jsme jí jméno Gabriela, protože má v kalendáři svátek. Je dneska narozená a pečlivě ošetřená i oblečená. Váží 2780g.
Holčička je druhým děťátkem odloženým do zlínského babyboxu. První byla Věruška odložená 8. prosince 2010. Zlínskou bedýnku jsme pořídili z prvního daru od Petra Bečičky, majitele brněnské společnosti 100MEGA Distribution, www.100mega.cz, Petr Bečička je jedním z největších dárců babyboxu vůbec.
Gabriela je letošním čtvrtým děťátkem a zvýšila skóre holčičky versus klučíci na 63:41.
Babydědek Lu

 

Alenka Vávrová - Harlekýn na římse

Název knížky je jistý projev Alenčina postoje ke světu a k životu. Dnes večer, 6. března v 19:19, ji křtí Jiří Žáček v karlínské Nekvasilově ulici v divadle Kámen. Knížka vyšla laskavostí nakladatelství Kampe, Alenka mi ji věnovala, před spaním si z ní rád předčítám.
Lu

 

Lucia Bizarretová

Zdravím všetkých známych i neznámych,
tento mesiac vydal internetový magazín iLeGaLiT elektronickú reedíciu debutovej básnickej zbierky Izba s oceľovými roletami. Zbierka vyšla s opravenými chybami, ktoré boli pri tlačenej verzii prehliadnuté, novou sadzbou textu a obálkou. Autorom mierne kontroverznej fotografie, ktorá bola použitá na obálke, je český fotograf Oldřich Horák. E-kniha je dostupná bezplatne vo formáte pdf a stiahnuť si ju môžete zo stránky magazínu: Lucia Bizarretová: Izba s oceľovými roletami. Prajem príjemné čítanie. ;-)
S pozdravom
Lucia Bizarretová

 

Básnická výzva

V těchto dnech se začíná rodit nový almanach českých básníků bez omezení věku, příslušenství, vyznání, barvy pleti, způsobu vyjádření toho, co nás přesahuje. Lze poslat tři až pět krátkých básní do konce května 2014. Další informace na e-mailu: stibor.vladimir@centrum.cz

 

Josef Kučera Kobra slaví 70!

Kobra zve všechny přátele i nepřátele na vernisáž své 400. výstavy, jež je součástí oslav jeho sedmdesátky. Koná se 4. března v 17 hodin v restauraci či galerii Sedm lonšelů v Praze 1, Žateckých 10.

Pozvánku jsem dostal i já. Kobra spolupracoval s Divokým vínem počátkem sedmdesátých let.
Pozvánku jsem dostal i já. Kobra spolupracoval s Divokým vínem počátkem sedmdesátých let.
 

Kupujete si kapesníky podle CityLife?

Dnes jsem si přečetl v MF Dnes, že každý desátý Čech žije na úrovni chudoby. Současně na mě vypadla příloha novin s názvem CityLife, inzertní pračka nabízející motýlek z maskáčů za 3220 Kč a kapesník za 1500. Myslím, že nikdo z čtenářů MF Dnes nemá na směšné ceny v tomto plátku, a ten, kdo na ně má, pravděpodobně neví, že nějaká Mladá fronta vůbec existuje. A pan Babiš, ministr financí a vydavatel obou tiskovin, ani neví, odkudže se ty miliony valí. Prosím, pane ministře, zbavte mě jako předplatitele svých novin toho svinstva, které jsem si neobjednal, a nabídněte ho manažerům státních podniků, kteří si v něm nebo třeba v Hospodářských novinách rádi najdou tip stotisícových dárků pro své milenky. Nenasírejte své čtenáře, dokud Vám za noviny platí.
Petr Cincibuch, pcincibuch@seznam.cz

 

103. děťátko, 3. n. d. (nového děťopočtu) vstoupilo do nového života dvířky babyboxu v Nemocnici Vyškov!

Novorozená holčička byla zabalená jen v modré zakrvácené dece. Opravdu chudinká nevěsta vstoupila do světa zcela nahá. Přesto chci věřit, že její maminka udělala to nejserióznější, co pro holčičku udělat mohla. Na JIP novorozeneckého oddělení v Nemocnici Vyškov mě ujistili, že je zcela zdravá. Signalizace ohlásila odložení nechtěného lidského mláděte v 5:03. Holčičku jsem pojmenoval nezvyklým jménem Zbyňka na počest 15. narozenin Zbyňka Juřici, syna výrobce a šéfa technického rozvoje nové generace babyboxů Zdeňka Juřici z Náměšti nad Oslavou www.jurica-montel.cz. Zbyňka zvýšila skóre odložených děťátek na 62:41 ve prospěch holčiček a snížila počet bezdětných babyboxů na 22.
Ve čtvrtek 27. února ve 12 hodin otvíráme 60. babybox v Nemocnici Valašské Meziříčí. Děkuji dárcům, z nichž největší jsou společnosti OLMA z Olomouce - mnohonásobný dárce, EMPEMONT z Valašského Meziříčí a ROBE Lighting z Hážovic, Nadačnímu fondu manželů Hradilových a soukromému dárci Jiřímu Hrabovskému z Prahy, muži, který projektu babyboxů pomáhá opakovaně.
Babydědek Lu

 

Páral pokřtí zbrusu novou knihu

Jeden z nejúspěšnějších českých spisovatelů Vladimír Páral po téměř dvacetileté odmlce přichází s novým dílem! V Knize o biči se vrací ke svým oblíbeným tématům: vypráví o moci, sexu i o jejich vzájemném prolínání. Svou novou prózu klasik slavnostně pokřtí ve středu 26.února v 17 hodin v obchodním centru Arkády na pražské Pankráci, hlavní kmotrou bude herečka Iva Pazderková. Poté bude následovat autogramiáda.
Novela Kniha o biči má nemalé ambice. Podle autora chce navázat na slavné kontroverzní erotické romány, jakými jsou Historie O od Pauline Reage nebo Venuše v kožiše od Leopolda von Sacher-Masoch, či na krutou absurdní povídku Franze Kafky V trestanecké kolonii. Knihu vydalo nakladatelství Bondy - Antonín Boraň. O vzniku knihy sám Páral (v rozhovoru pro časopis Květy, který vyjde příští týden) prohlásil: "Vloni v září náhle jsem dostal úžasnou inspiraci – jako zamlada. Dostal jsem nápad na knihu, kterou jsem pak napsal během dvou měsíců. Poté, co jsem pracoval na jiných frontách, jsem už nevěřil, že se vrátím na vrchol psaní v nejvyšší formě pohlcení, uchvácení, radostného úžasu!"
(ds)

 

102. nechtěné lidské mládě v babyboxu v Olomouci!

Od 1. ledna 2014 jsou děti číslovány podle nového děťopočtu nebo chcete-li babypočtu. Právem se ptáte, proč? Aby to číslo nechtěných lidských mláďat nebylo příliš vysoké. Společnosti ni státu to nedělá nejlepší reputaci. Tedy druhé děťátko nového děťopočtu bylo odloženo do olomouckého babyboxu, třetího nejstaršího v České republice. Dovolí-li to vedení nemocnice, hodlám jej ještě letos vyměnit za babybox nové generace z dílny MONTEL Zdeňka Juřici z Náměšti nad Oslavou. Druhý novorozenec nového děťopočtu je šestým děťátkem odloženým do olomoucké bedýnky. Celkově se jedná o 41. chlapečka, prvního v novém děťopočtu. Olda je samozřejmě zdravý, zcela čerstvě narozený, bez deseti deka váží čtyři kilogramy.
Ode dneška za týden, tedy ve čtvrtek 27. února ve 12 hodin, otvíráme 60. babybox ve Valašském Mezižíčí, v nemocnici patřící skupině AGEL, která, jak zasvěcenci vědí, patří Tomáši Chrenekovi. Málokdo ovšem ví, že Tomáš Chrenek, trvale bytem Praha 9, Zámek Koloděje, je mým jediným sousedem a že moje postel je od zdi Zámku Koloděje vzdálena pouhých 873 cm. Ve Valašském Meziříčí otvíráme již pátý babybox v nemocnicích AGEL. Předpokládáte pravděpodobně, že babydědek s multimiliardářem popíjejí po večerech střídavě sedmiletou irskou whisky v Hájku či RÉMY MARTIN COEUR DE COGNAC v Kolodějích. Kdybyste chtěli vědět, jak se to s jejich vztahem skutečně má, vězte, že sousedské vztahy zprostředkovávají Chrenekovi úředníci a někdy jsou poněkud Kotrbaté.
Babydědek Lu

 
< 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 >