Archiv divoké vinice

Do babyboxu ve Slezské nemocnici v Opavě byla odložena holčička, letošní patnácté, celkově 229., osmé děťátko v Opavě!

V úterý 7. prosince v 11:07 přišla do mého mobilu zpráva s fotografií interiéru babyboxu. Děťátko bylo oblečeno v šedé zimní kombinéze s kapucí a na cestu do světa dostalo plyšového medvídka. Vzápětí v babyboxu přibyla velká igelitová taška, jež svým rozměrem znemožnila, aby se dvířka babyboxu zavřela. Nešťastná žena odkládající dítě je tedy vyjmula zpět z babyboxu a vzápětí odložila znova, tentokrát už bez igelitky. Snaha odložit děťátko trvala až do 11:17 a mně je úzko při představě, co se před babyboxem dělo.
Ošetřující lékařka mi řekla, že děťátko je staré několik měsíců a na první pohled v pořádku. Holčičku jsem pojmenoval Olinka podle Olgy Stanley, pracovnice společnosti ROSSMANN, spol. s r. o., jež spolek Babybox opakovaně velkoryse podpořila, naposledy to bylo 6. prosince při otvírání babyboxu nové generace v Klatovské nemocnici.
Opavský babybox s osmi odloženými dětmi se dostal na smutné první místo v Moravskoslezském kraji. Se svými 56 000 obyvateli tak Opava vede - má jedno odložené děťátko na 7 000 obyvatel. Olinka zvýšila skóre holky versus kluci 126:103!
Malá Olinka získá tradiční zlatý dukát do kolébky od České mincovny, a. s. Děkuju Jaroslavu Černému, manažerovi České mincovny, který s tímto nápadem přišel.
Ať žije Olinka opavská! Ať žije Olinka Stanley!
Babydědek Lu

Zlatý dukát od České mincovny, a. s.!
Zlatý dukát od České mincovny, a. s.!
 

Štěpán Votoček, významný autor Divokého vína, vydal knížku Čas královny.

Kniha Čas královny je sbírkou básní Štěpána Votočka ilustrovaných kresbami Terezy Siegelové a reflektuje setkání obou s neutěšeným světem královny. Světem, o jehož existenci každý ví, ale věří, že do něj nikdy nevkročí. Kdo je onou královnou a za jakých okolností k setkání došlo, čtenář záhy pochopí. Střet s královnou je ultimativní a nepřenosný, přesto se o to autor pokusil. Vydat se s ním na cestu, o níž sbírka přináší svědectví, není snadné. Odvážnému čtenáři budiž odměnou poznání, že ani temnota není nekonečná. Autor je lékařem a ředitelem nemocnice.
https://m.kosmas.cz/knihy/500691/cas-kralovny/
Formát : A5
Vazba: V2 s klopami
Počet stran: 173
Nakladatelství Bondy
ISBN:978-80-88073-48-2
Cena 179 kč

Ludvík Hess

 

Tiskárny Havlíčkův Brod tisknou Antologii Divoké víno, mám víc kamarádů nebožtíků než živých - Babybox!

V pondělí 22. listopadu jsem byl vlídně přivítán Richardem Manukjanem v tiskárně. Tiskaři u nádherných strojů přede mnou vyjeli první archy. Děkuju Richardu Manukjanovi a všem jeho vstřícným spolupracovníkům.
L. H.

Pracovníci zakázkového oddělení.
Pracovníci zakázkového oddělení.
Richard Manukjan, technik tiskárny, který mě má na starosti.
Richard Manukjan, technik tiskárny, který mě má na starosti.
 

Martin Honzák vydal novou knížku!

V děsivé totalitě Nové země jsou Občané pro jejich vlastní dobro sledováni pomocí čipů a Strana zakázala mimo jiné i chůzi, aby si lidé neublížili. Brutalita vůči protivládně smýšlejícím členům odboje nezná mezí a Pořádkové sbory je nemilosrdně likvidují nebo deportují do pracovních táborů.
Sedmnáctiletá revolucionářka Světlana dostane zvláštní úkol a pokyn získat pro spolupráci i syna vysoce postaveného člena Strany. Podaří se jí překonat nesnáze a s pomocí Autonomu zasadit Straně smrtící ránu? Zjistí Agáta, že štěstí leží jinde než ve stranickém učení? A komu slouží ministr H., vynálezce invalidizující vakcíny?
Rozmanité příběhy tohoto dystopického románu z blízké budoucnosti umožňují nahlédnout do fungování společnosti, která se vzdala vlastní svobody i zodpovědnosti.
Objednávky románu je možné učinit přes stránky www.honzakovapoezie.cz

 

228. děťátko v Nemocnici Liberec, osmé liberecké a 14. letošní!

Liberecké děťátko potvrdilo tradici – děti se odkládají do babyboxů po dvojicích nebo ještě lépe po trojicích. Je to holčička a byla zabalená v ručníku a v šedivé plyšové dece. Umytá nebyla, pupečník má podvázaný gumičkou do vlasů.
Na hodinkách bylo 15:08, 3. listopadu 2021 a zrovna jsem se sešel se svým nejmladším synem Antonínem Václavem Hessem, a ten rozhodl, aby se děťátko jmenovalo podle jeho spolužačky a kamarádky Adélka.
Malá Adélka dostane již tradičně zlatý dukát do kolébky od České mincovny, a. s.! Skóre holky versus kluci upravila Adélka na 125:103 ve prospěch děvčátek.
Příští babybox otvíráme 6. prosince ve 12 hodin v Klatovské nemocnici a jeho hlavním dárcem se stane společnost ROSSMANN spol. s r. o.!
Ať žije Adélka z Liberce! Ať žije Adélka ze školy ve Weberově ulici v Motole!

Babydědek Lu, 602 305 139, www.babybox.cz

Zlatý dukát od České mincovny, a. s.
Zlatý dukát od České mincovny, a. s.
 

227. děťátko v babyboxu, šesté na Praze 6!

Je to holčička, podle odhadu záchranáře váží asi 3 kg, řekla mi Lenka Kratochvílová z radnice Prahy 6. Děťátko je na cestě do nemocnice v Motole a Lenka Kratochvílová má starosti, co se zakrváceným ručníkem, který byl s holčičkou v babyboxu.
Skóre holčičky versus kluci se posunulo na 124:103 ve prospěch holčiček. Děvčátko jsem pojmenoval Isabella po protagonistce projektu Babybox Zuzaně Isabelle Tornikidis, ředitelce Nadace Agrofert. Je to jeden z významných dárců babyboxů.
Zdeněk Juřica ve chvíli, kdy byla holčička odložená, instaloval babybox v Klatovské nemocnici, slavnostní otevření se koná 6. prosince ve 12 hodin, symbolicky na Mikuláše.
Česká mincovna, a. s., obdaruje malou Isabellu zlatým dukátem do kolébky, jak je tradicí.
Ať žije Isabella! Ať žije Zuzana Isabella Tornikidis!

Babydědek Lu

Zlatý dukát od České mincovny, a. s.
Zlatý dukát od České mincovny, a. s.
 

Zemřel spolužák z gymplu Václav Hlásek!

Než jsem stačil dopsat svoji knihu Antologie Divoké víno aneb Mám víc kamarádů nebožtíků než živých, telefonoval mi syn Václava Vratislav: "Tatínek umřel."
Svoji vzpomínku na Václava tedy píšu alespoň jako aktualitu. Václav Hlásek publikoval v roce 1965 v Divokém víně. Jeho tatínek byl ředitelem vydavatelství Zahraniční literatura, tedy muž politicky prověřený, a proto byla spolupráce s Vaškem o to důležitější.
Poslední komunikace s Václavem proběhla na jeho svátek 28. září. Poslal jsem mu SMS: "Ať žije Václav! Sláva! Ludvík", odpověď zněla: "Děkuji, budu. Chystám se na to. Vašek"
L.H.

 

81. babybox jsme otevřeli v Rokycanské nemocnici!

Ve středu 27. října se sešli přátelé a dárci babyboxů u lékárny vpravo od vchodu do Rokycanské nemocnice. Se Zdeňkem a Jitkou Juřicovými, MONTEL Náměšť nad Oslavou, výrobci babyboxů, jsme prezentovali novou bedýnku na odkládání nechtěných děťátek. Zúčastnila se doc. MUDr. Milada Emmerová, jež hostům vysvětlila vývoj svého vztahu k projektu babybox od původního negativního až po současný pozitivní. Hosty uvítal ředitel nemocnice Jaroslav Šíma, s nímž jsem už otvíral babybox v Českém Krumlově. Modlitbu pronesl a babyboxu požehnal biskup plzeňský Mons. Tomáš Holub. Požádal jsem jej, aby mi svá slova poslal: "Nechte děti ke mně přicházet!“


Tato Ježíšova slova nám jasně připomínají, že každé dítě je velký dar i zázrak, a setkání s ním nám otevírá oči i pro setkání s Bohem.
Proto udělat vše pro záchranu dětských životů má smysl. Tedy i instalace dalšího babyboxu.
Nicméně my všichni se v takovémto okamžiku ocitáme ve stejné situaci jako vojáci, kteří se intenzivně a poctivě mají připravovat na to, co si přejí, aby nikdy nenastalo.
Udržet tuto náročnou balanc, abychom ani lehkovážně nezanedbali přípravu ani si nepřáli, aby se stalo něco zbytečného či krutého, a my tak došlo sebepotvrzení, to je náročné velmi.
Proto modlitba o pomoc shůry k takovému okamžiku patří velmi přirozeně.

Poděkování patří hlavnímu dárci společnosti Květiny Novák Praha, a. s. a jejímu šéfovi Vojtěchu Novákovi, jednomu z největších mecenášů projektu. Významným dárcem rokycanského babyboxu je Jaroslav Jelínek, majitel Hotelu Smrž v Milevsku, i on nepřispívá poprvé.
Děkuju všem dárcům, bez nich by babybox nebyl ani jeden!
Babydědek Lu

Miladě Emmerové jsem připomněl naše první setkání před dvanácti roky, kdy jsem jí dal podobnou orchidej.
Miladě Emmerové jsem připomněl naše první setkání před dvanácti roky, kdy jsem jí dal podobnou orchidej.
Mons. Tomáš Holub, biskup plzeňský, babyboxu také požehnal.
Mons. Tomáš Holub, biskup plzeňský, babyboxu také požehnal.
Jaroslav Šíma, ředitel Rokycanské nemocnice, protagonista babyboxů.
Jaroslav Šíma, ředitel Rokycanské nemocnice, protagonista babyboxů.
 

Jaroslav Kučera zve!

Milí přátelé.

Srdečně vás zvu na vernisáž jediné své letošní výstavy Tiché dialogy, kdy se po padesáti létech vracím na „místo činu“, do své alma mater, Stavební fakulty, kde jsem tenkrát z posledních sil  dokončil studia stavařiny, abych hned poté už jen fotografoval. Dnešní fakulta je krásná, moderní budova s atriem uprostřed, na jehož jednom konci je galerie. Bude vystaveno 60 fotografií, z nichž některé měly premiéru před čtyřmi léty v Leica Gallery a kde byla pokřtěna stejnojmenná kniha. V příloze je také ukázka jedné dvojice z Tichých dialogů.

Bude mi ctí vás na vernisáži přivítat a pozdravit Jaroslav Kučera

 

V Rokycanské nemocnici jsme nainstalovali 81. babybox!

V pondělí 11. října instaloval Zdeněk Juřica MONTEL Náměšť nad Oslavou v Rokycanské nemocnici nový babybox, který byl okamžitě uveden do zkušebního provozu. Slavnostní otevření se koná ve středu 27. října ve 12 hodin. Hlavním dárcem rokycanské bedýnky je tradiční mecenáš Květiny Novák Praha, a.s. a její šéf a můj přítel Vojtěch Novák.
Děkuju regionálním dárcům a vůbec všem mecenášům, bez nichž by babybox nebyl ani jeden.
Rokycany jsou jedním z posledních tří okresních měst dosud bez babyboxu.
V předposledním okresním městě v Tachově jsme dohodli zřízení babyboxu se společností GRAMMER CZ, s. r. o. a plánujeme jej otevřít na přelomu ledna a února 2022.

Babydědek Lu

Zdeněk Juřica babybox nainstaloval a uvedl do zkušebního provozu.
Zdeněk Juřica babybox nainstaloval a uvedl do zkušebního provozu.
Babybox je umístěn vpravo od hlavního vjezdu do nemocnice.
Babybox je umístěn vpravo od hlavního vjezdu do nemocnice.
 

Vladimír Stibor zve!

Kliknutím zvětšíš!
Kliknutím zvětšíš!
 

Tomáš Mladějovský zve!

 

Miloň Čepelka má 85! Ať žije Miloň!

Milý Lu, děkuju Ti, že chceš v Divokém víně připomenout mé zářijové kmetství. Chceš ode mne básničku, ale kde nic není, ani smrt nebere. Jen při nedávných procházkách po Špilberku přišel ke mně u hlavy Jana Skácela tenhle Sonet s kočárkem. Zvláště Tobě může být vhod. Miloň.

Procházeje se po Špilberku
v předzářijovém Brně,
potkal jsem ženu plnou šperků.
V kočárku vezla mrně.

Tvářila se, že není její,
že nejvýš - juvá, juvá -
je ve službě jen jako chůva.
A pohledy mé že ji hřejí.

Jenže já řek si, milá dámo,
z téhle tvé hry nebude drámo,
vždyť obrůstá tě jinovatka!

Tak ty se stydíš, že jsi matka?
Když srdce máš tak okoralé,
nenalákáš mě na korále.

 

Jan Nedoma pokřtil svoji další knihu Miláček národa!

Spisovatel a geodet pokřtil svoji knihu v malostranské A&A GALERII. Přestože o knize nic nevím, věřím, že se mi stane totéž co u přechozích autorových knih - úři čtení se budu hlasitě smát.
L. H.

Fotografie Antonín Václav Hess.
Fotografie Antonín Václav Hess.
 

226. děťátko v brněnské Nemocnici Milosrdných bratří, dvacáté v Brně, dvanácté letošní!

Babybox se ohlásil v neděli 19. září ve 3:37. Z displeje se na mne dívalo děťátko zabalené ve fialovém ručníku. Vytočil jsem Brno: „Dan Wechsler“, ozval se z telefonu hlas nového primáře doprovázený dětským křikem. „Je to holčička, na první pohled zdravá, zcela čerstvě narozená, ještě nevykoupaná, pupečník nemá podvázaný. Váží 2782 gramů a měří 49 cm. Jmenuje se Anetka po sestřičce, která ji vyzvedla z babyboxu,“ podal mi primář Wechsler vyčerpávající informaci. Sestřička Anetka vyzvedla děťátko za 82 vteřin, spočítal jsem si na mobilu. Jen to jméno má malý zádrhel, od první chvíle jsem měl pro holčičku připravené jméno Světlana. K tomu jménu patří příjmení Witowská. Slíbila, že dnes odpoledne odhalí jezdecké sousoší mého nejúspěšnějšího koně Marco Polo. Bude se tedy jmenovat Anetka-Světlana, rozhodl jsem se. „Je to dvacáté brněnské děťátko, gratuluju, pane primáři!“ „A moje třetí,“ sdělil mi primář.
Anetka-Světlana dostane od České mincovny do kolébky tradičně zlatý novorozenecký dukát s číslem 226. Děkuju České mincovně a jejím marketingovému manažerovi Jaroslavu Černému.
Ať žije Anetka-Světlana, dvacáté brněnské děťátko!

Babydědek Lu, 602 305 139, www.babybox.cz

 

Dílo doc. Milana Váchy, jezdeckou sochu hřebce Marco Polo s ž. Klučkou, odhalili Světlana Witowská a Petr Vichnar!

V můj významný den, 19. září 2021, 57 let ode dne, kdy jsem s Mélou Machálkem vydal první číslo Divokého vína, a 46 let ode dne, kdy se v mém chovu narodila klisnička Alma, první hříbě, odhalili Světlana Witowská a Petr Vichnar jezdecké sousoší hřebce Marco Polo, vítěze Velké jarní ceny v roce 1985, mého nejúspěšnějšího dostihového koně. Sousoší je dílem akademického sochaře Milana Váchy, mého přítele, který je vysekal do kvádru hořického pískovce. Je to jeho mnohaměsíční práce. Děkuju, Milane!
Mým přátelům zahrála jako vždy harfistka orchestru Opery Národního divadla Ivana Pokorná a zazpíval jim a na kytaru zahrál Josef IX. Děkuju, Ivanko a Josefe!
L. H.

Milan Vácha, Světlana Witowská se synem Filipem, Petr Vichnar s chotí.
Milan Vácha, Světlana Witowská se synem Filipem, Petr Vichnar s chotí.
Ivana Pokorná.
Ivana Pokorná.
Josef IX.
Josef IX.
 

Jezdecké sousoší hřebce Marco Polo s ž. Milanem Klučkou akademického sochaře Milana Váchy!

Děkuju doc. Milanu Váchovi, akademickému sochaři a svému příteli, za mnohaměsíční odhalování podoby jezdecké sochy do hořického pískovce. Na zahradě mého domu připomíná od 19. září můj největší chovatelský a dostihový úspěch - vítězství hřebce Marco Polo s žokejem Milanem Klučkou ve Velké jarní ceně. Podařilo se mi telefonicky mluvit s Milanem Klučkou, který žije v Německu a letos v únoru oslavil 70. narozeniny. Na dostih si vzpomíná: "Dostal jste zaplaceno?" zeptal se mě narážeje přitom na moji kolizi s pořadatelem dostihů Státním závodištěm, které mi odmítlo jako soukromému chovateli vyplatit chovatelskou prémii. Dostal jsem ji nakonec až po rozhodnutí soudu.
L. H.

 

Karel Sýs a Petr Žantovský posílají pozvánku!

Kliknutim zvětšíš!
Kliknutim zvětšíš!
 

Vladimír Stibor zve na výstavu!

Kliknutím zvětšíš!
Kliknutím zvětšíš!
 

Jan Nedoma zve na křest své knihy!

 
< 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 >