Archiv divoké vinice

261. děťátko je holčička Vlaďka Luková z babyboxu na záchrance v Českých Budějovicích!

Jistě se ptáte, jak znám celé jméno..? Pojmenoval jsem ji sám podle jedné dobré ženy, která před několika roky umřela, takže takhle bude žít znovu.
Vlaďka byla do babyboxu odložena v pátek 5. ledna ve 13:20. Byla zabalená do světlého froté a na hlavičce měla modrý šátek. Pupečník ošetřený šňůrkou, jak mi řekl ředitel záchranky MUDr. Marek Slabý. Je velkým protagonistou babyboxů. Budějovické děťátko je šesté na záchrance, první letošní. Shodou okolností předposlední děťátko bylo odloženo v Táboře v G – Centru ve chvíli, kdy měla službu choť Marka Slabého.
Vlaďka Luková dostane zlatý novorozenecký dukát od České mincovny. V tuto chvíli už jeho ražbu zajišťuje marketingový manažer Jaroslav Černý. Děkuju České mincovně!
Děkuju všem mecenášům, bez nichž by babybox nebyl ani jeden. Naším hlavním cílem je otevření babyboxu na Ústavu pro péči o matku a dítě v pražském Podolí, největší české porodnici, kde přichází na svět ročně 5 000 – 6 000 dětí. Babybox bude otevřen 16. března při příležitosti 70. narozenin doc. MUDr. Jaroslava Feyereisla, CSc., ředitele Ústavu.
Ať žije Vlaďka Luková!

 

 

260. děťátko v táborském G-centru!

V úterý 26. prosince v 15:06 byl v táborském G – centru nalezen třetí táborský chlapeček. Předchozí dvě jména Jaroslav a Milan připomínají památku Jaroslavy Kotalíkové, předchozí ředitelky domova seniorů. Jméno Milan upomíná na účast Milana Štěcha, tehdejšího předsedy Senátu, který se otevření zúčastnil. Novou ředitelkou je Jana Svačinová, nechť tedy jméno připomene ji. Chlapečka jsem pojmenoval Jan.
Malý Jan je poněkud větší, odhadujeme ho na dva až tři měsíce. Sanitka ho odvezla do táborské nemocnice, kde jej vyšetřili a zjistili, že je zdravý, ale příliš voňavý nebyl. O neurovnaných sociálních poměrech svědčí i následný telefonát jeho nešťastné maminky, která děťátko chtěla vrátit. G – centrum ani nemocnice ji nemohla vyhovět, protože v tomto případě bude nezbytné možnosti jeho dalšího živobytí v rodině prověřit.
Přiznávám se, že při provozování babyboxů zjišťuju zřejmě i nedostatky na straně státu a úřadů.
Malému Janovi nesporně náleží novorozenecký dukát od České mincovny, jak je tradičním zvykem naší spřátelené instituce, ale je otázkou, v čí péči bude dukát uložen. Prosím proto Jaroslava Černého, marketingového šéfa České mincovny, aby nechal vyrazit novorozenecký dukát s číslem 260.
Babydědek Lu

 

V pátek 22. prosince v 11:11 bylo odloženo 259. děťátko do babyboxu na radnici Prahy 6!

Chlapeček je na pohled zcela zdravý a dostal jméno Oliver. Oliver je shodou okolností přítel Zdeňka Juřici. Klučíci versus holčičky opět posunuli skóre.
Jaroslav Černý, manažer české mincovny, bude mít tentokrát práci navíc. Všichni chlapečkové a holčičky odložení do babyboxu totiž dostávají od České mincovny zlatý novorozenecký dukát. Ze současných pražských babyboxů dejvický v tuto chvíli vede.
Babydědek Lu

 

V pondělí 11. prosince jsme slavnostně otevřeli babybox nové generace v Nemocnici Třebíč!

Několik desítek dárců a novinářů si mohlo zblízka prohlédnout a poslechnout, jak Babydědek Lu vypadá ve skutečnosti - ruina. Zdeněk Juřica MONTEL, Náměšť nad Oslavou, výrobce babyboxů, mě usadil do mého tradičního rybářského křesílka vedle babyboxu, z něhož jsem se protagonistům omluvil v sedě a vysvětlil, že mě nohy už nenesou.
Poděkoval jsem manželům Janě a Karlu Severinovým a jejich S:LUKAS, s. r. o., brněnské společnosti, jež se věnuje restaurování památek. Manželé Severinovi svými šlechetnými dary pomáhají spolku Babybox již řadu let. Děkuju, milí Jano a Karle!
Poděkoval jsem jihlavské společnosti ICOM transport, a. s., jejíž jednatelka Kateřina Kratochvílová se mnou ráda vedla dialog. I její společnost přispívá tradičně. Tradičním dárcem je čelákovická TOMRA, s. r. o. Svoji neúčast mi omluvila mladá zubní lékařka Zuzana Nováková ze Stonařova, jež přispěla sice poprvé, ale o to velkoryseji.
Poděkoval jsem všem regionálním dárcům, bez jejichž pomoci by babybox nebyl ani jeden. Zdeněk Juřica a jeho choť Jitka předvedli, jak babybox funguje a jakou rozesílá signalizaci.
Poděkoval jsem ředitelce Nemocnice Třebíč inženýrce Evě Tomášové a primářce dětského a neonatologického oddělení Aleně Holubové, jež byla první, koho jsem v Nemocnici Třebíč v roce 2010 osobně poznal. Původní bedýnka pomohla vstoupit do nového života dvěma holčičkám, Michaele a Elizabeth. Všech 87 babyboxů pomohlo za necelé dvě desítky let zachránit 258 nechtěných lidských mláďat.
Další babybox otvíráme v sobotu 16. března 2024 v největší české porodnici - Ústavu pro péči o matku a dítě v pražském Podolí. Ten den slaví své 70. narozeniny ředitel Ústavu doc. MUDr. Jaroslav Feyereisl. Jeho Ústav pomáhá každoročně na svět 6 300 novorozencům.
Babydědek Lu

Můj syn Ludvík Hess III. oslavil současně 14. narozeniny.
Můj syn Ludvík Hess III. oslavil současně 14. narozeniny.
Jednatelka společnosti ICOM transport, a. s., Kateřina Kratochvílová.
Jednatelka společnosti ICOM transport, a. s., Kateřina Kratochvílová.
Ředitelka Nemocnice Třebíč inženýrka Eva Tomášová.
Ředitelka Nemocnice Třebíč inženýrka Eva Tomášová.
 

258. děťátko v nemocnici v Liberci je holčička Jitka! Otevřeli jsme babybox v nemocnici Kyjov!

V úterý 5. prosince v 17 hodin nalezli zdravotníci v nemocnici Liberec novorozenou holčičku. Váží 3550 gramů a měří 49 centimetrů. Holčička neměla ošetřený pupečník, na první pohled je zdravá.
Jitka je deváté liberecké děťátko a je dvanácté letošní, jméno dostala po Jitce Juřicové, která se podílí na výrobě babyboxů a má dnes svátek, skóre versus holky kluci upravila Jitka na 142:116 ve prospěch holek.
Nemocnice Hodonín dodnes tutlala holčičku Julii odloženou 21. září, a tak prosím Jaroslava Černého, marketingového ředitele České mincovny, aby nechal zlaté novorozenecké dukáty vyrazit hned dva najednou pro - Julii a pro Jitku. Děkuji České mincovně, která obdarovává každé děťátko nalezené v babyboxu tradičně.
Hlavním dárcem babyboxu v nemocnici Kyjov je společnost ROSSMANN, s.r.o., jež je tradičním mecenášem babyboxu. Šek mi předala milá Olinka Stanley. Významným dárcem je společnost GoodMills Česko, s.r.o.. Společnost zastupuje jednatel David Truxa. Děkuji oběma dárcům a všem dárcům regionálním, bez nichž by nebyl babybox ani jeden.
Ať žije Julie Hodonínská! Ať žije Jitka Liberecká.
Babydědek Lu

 

Napsal mi osobní dopis ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. „…nebudeme v žádném případě rušit babyboxy!“

V pondělí 27. listopadu mi přišel osobní dopis místopředsedy vlády a ministra zdravotnictví Vlastimila Válka, z něhož si dovolím citovat první čtyři řádky: „Vážený pane Hessi, vzhledem k tomu, že se v poslední době objevilo v mediálním prostoru ČR několik zpráv, které naznačovaly, že Ministerstvo zdravotnictví (dál jen MZ“) plánuje rušení babyboxů, rád bych tuto skutečnost uvedl na pravou míru a informoval Vás, že MZ nebude v žádném případě rušit babyboxy či podnikat jiné aktivity k uvedenému vedoucí.“ Pokračování se týká dopisu, který MZ rozeslalo ředitelům nemocnic, aby získalo čísla, kolik žen porodilo v režimu utajeného porodu. Informace jsou pro Výbor pro práva dítěte, jenž se se mnou ovšem nespojil. Výbor je pod vlivem OSN, jež má k babyboxům výhrady.
Děkuju panu ministru Vlastimilu Válkovi za vlídný, vstřícný a moudrý dopis, jenž jistě uklidnil nejistotu ředitelů nemocnic.
Pan ministr Válek píše, že informace o utajených porodech předal vládnímu Výboru pro práva dítěte, jenž je měl projednávat 6. listopadu 2023. Na stránkách Výboru vlada.gov.cz/scripts/detail.php?pgid=315zápis z jednání 6. listopadu není dosud uveden. Ze zasedání Výboru dne 13. září 2023 jsem našel poznámku: 3. Babyboxy (10:45 – 11:15) možnosti podpory dotčených rodičů.
Od roku 2005 pomohly babyboxy vstoupit do života 256 nechtěným děťátkům, naposledy třem –
20. listopadu chlapečkovi v Blansku, tentýž den holčičce v Teplicích a konečně 24. listopadu chlapečkovi Liborovi, jehož jsem pojmenoval podle zasloužilého člena Kolegia spolku Babybox JUDr. Libora Vávry, prezidenta Soudcovské unie ČR.
V úterý 5. prosince ve 12 hodin otvíráme 87. babybox v Nemocnici Kyjov. V pondělí 11. prosince rovněž v pravé poledne uvedeme do provozu babybox nové generace v Nemocnici Třebíč.
Děkuju výrobci babyboxů Zdeňku Juřicovi MONTEL, Náměšť nad Oslavou a všem dárcům, bez nichž by babybox nebyl ani jeden. V Kyjově je hlavním dárcem společnost ROSSMANN, spol. s r. o. a její zákazníci, kteří v tradiční kampani Kde srdce pomáhá již poněkolikáté vznik nového babyboxu podpořili. Významným dárcem je firma GoodMills Česko, s. r. o., zastoupená Davidem Truxou. V Třebíči jsou hlavními dárci Jana a Karel Severinovi a jejich společnost S:LUKAS, s. r. o., tradiční mecenáši z Brna. Významným dárcem je společnosti ICOM Transport, a. s., zastoupená Kateřinou Kratochvílovou.
Věřím, že o Vánocích zůstanou všechna děťátka u svých rodičů.
Ludvík Hess, babydědek

 

Zemřel spisovatel Ladislav Muška.

Láďovi Muškovi
aneb Poslední pozdrav

Když andělé táhnou
svá křídla za sebou,
zastaví se u každého stavení,
na zápraží nakreslí znamení
létajících ryb.

V očích se jim nachází
padající sníh.
Když roztaje,
napadne znovu.

Vladimír Stibor

 

256. děťátko v babyboxu na radnici Prahy 6 se jmenuje Libor podle prezidenta Soudcovské unie Libora Vávry, zasloužilého člena Kolegia spolku Babybox!

Trojčetnost se naplnila! Zopakuji tři děťátka nalezená v babyboxech v posledních pěti dnech. V Blansku se našel chlapeček David 20. listopadu, tentýž den o chvíli později holčička Bohumíra v Nemocnici Teplice a dnes v 12.26 trojici doplnil klučík Libor v babyboxu na radnici Prahy 6. Je to osmé dejvické radniční děťátko, čtvrtý kluk.
Libor byl oblečený celý v bílém, na pohled zdravý a dokonce měl přiložený balíček plen. Skóre kluci versus holky je nyní 116:140 ve prospěch holek.
Podávám zprávu marketingovému řediteli České mincovny Jaroslavu Černému, aby nechal vyrobit zlatý novorozenecký dukát, kterým Česká mincovna tradičně obdarovává odložená děťátka. Tento týden se České mincovně prodraží!
Kmotr klučíka JUDr. Libor Vávra, prezident Soudcovské unie, je dvacet let rádcem spolku Babybox nejen v právních otázkách, ale i v záležitostech mediálních. Libor Vávra oslavil 17. října 60. narozeniny, a tak kmotrovství je dodatečnou připomínkou. Spolek Babybox již jednou navrhl Libora Vávru jako Ústavního soudce.
Ať žije Libor Dejvický! Ať žije JUDr. Libor Vávra!
Babydědek Lu

Zlatý novorozenecký dukát od České mincovny.
Zlatý novorozenecký dukát od České mincovny.
 

255. děťátko v babyboxu v Teplicích, deváté letošní, druhé dnešní!

V pondělí 20. listopadu vstoupila dvířky babyboxu do života dvě nechtěná děťátka. První byl klučík David v Blansku, druhá je holčička v Teplicích. Pojmenoval jsem ji Bohumíra na počest maminky Zdeňka Juřici, výrobce babyboxů. Paní Bohumíra Juřicová oslavila 7. listopadu 81. narozeniny.
Vlídná sestra Iveta Gilichová a MUDr. Alena Müller mě ujistily, že malá Bohumíra je zdravá, pečlivě vykoupaná a oblečená, ale bez ošetřeného pupečníku. Váží 2750 gramů. Je oblečená celá do růžova, na hlavičce růžovou čepičku.
Skóre holky versus kluci je nyní 140 : 115. Jaroslav Černý z České mincovny má další práci – připravit nový zlatý dukát, jímž Česká mincovna tradičně obdarovává všechny děti odložené do babyboxů.
Ať žije Bohumíra Teplická! Ať žije Bohumíra Juřicová!
Babydědek Lu

 

254. děťátko v babyboxu v Blansku!

V pondělí 20. listopadu v 16:38 se otevřela dvířka babyboxu na záchrance v jihomoravském Blansku. Babybox přijal do své klimatizované a ventilované bedýnky děťátko zabalené v bleděmodré dece s bílou čepičkou na hlavičce.
Blanenský babybox jsme otvírali 8. března 2018 a za pět let pomohl vstoupit do života druhému děťátku. Dozvěděl jsem se, že je to chlapeček, na pohled zdravý s ošetřeným pupečníkem, vážící 2500 gramů. Záchranáři jej odvezli do Dětské nemocnice v Brně, protože blanenská nemocnice nemá dětské oddělení.
Chlapečka jsem pojmenoval David po Davidu Truxovi, jednateli GoodMills Česko, s. r. o., jedné z největších mlýnských společností v České republice. GoodMills Česko je mimořádně štědrým mecenášem babyboxů.
David je osmým letošním děťátkem a skóre klučíci versus holčičky upravil na 115:139 ve prospěch holek.
Píšu Jaroslavu Černému, marketingovému manažerovi České mincovny, aby pro Davida vyrobili novorozenecký dukát, kterým Česká mincovna obdarovává každé děťátko odložené do babyboxu.
Na Mikuláše 5. prosince ve 12 hodin otvíráme 87. babybox, který instaloval Zdeněk Juřica v Nemocnici Kyjov a 11. prosince slavnostně otvíráme babybox nové generace v Nemocnici Třebíč, který je od roku 2010 již technicky zastaralý, ale pomohl zachránit dvě nechtěná lidská mláďata.
Ať žije David! Ať žije David Truxa, jeho velkorysý kmotr.
Babydědek Lu

Zlatý dukát k narození dítěte od České mincovny.
Zlatý dukát k narození dítěte od České mincovny.
 

Vlastimil Kula zve!

 

Vladimír Stibor zve!

 

Proti OSN jsem dostal desítky rozhořčených odpovědí. Ze všech jsem vybral k publikování text JUDr. Cyrila Svobody.

Výbor pro práva dítěte při OSN z roku 2021 doporučil ve svých závěrech (bod 22) České republice ukončit praxe s anonymními porody a babyboxy.
Závěry jsou chybné. Obě možnosti totiž vycházejí ze svobodné vůle biologických rodičů anonymně dítě porodit nebo je odložit do babyboxu, aby si je vzal do své péče někdo, kdo o ně má vážný zájem. Obě možnosti jsou nejrychlejší cestou dát dítěti jinou šanci bez administrativních tahanic a soudních sporů. Je třeba se nápadům Výboru pro práva dítěte při OSN vzepřít a pokračovat v osvědčené praxi. Naštěstí jeho závěry jsou staré již tři roky a nic se nestalo. Nechme je stárnout dál. Vůbec jim to neuškodí.

 

V úterý 31. října jsme otevřeli 86. babybox v Nemocnici Jilemnice.

Poděkoval jsem významným dárcům, mezi nimi inženýrce Radce Janáčkové, jednatelce BusLine Support, s. r. o., Semily, která zajistila podporu i předchozí společnosti, u níž pracovala. SCHOTT CR, s. r. o., Lanškroun, ELKOV elektro, a. s., Brno, ENERGOSERVICE CZ, s. r. o., Nová Paka, Spolek rodičů a přátel Gymnázia Omská, Praha 10. ONTEX CZ, s. r. o., Turnov, kteří nabídli, že zajistí pro každého novorozence pleny. Hlavním regionálním dárcem je firma DAVID sport Harrachov, s. r. o. Protože vybrané korunky nestačily, požádal jsem o finanční podporu Nadaci AGROFERT, jejíž ředitelka inženýrka Zuzana Isabella Tornikidis mi jako vždy pomohla. Děkuji všem regionálním dárcům, bez nichž by babybox nebyl ani jeden. Děkuji zdravotnickému personálu nemocnice, který výrazným způsobem pomohl Zdeňku Juřicovi při instalaci babyboxu.
Další babyboxy budeme otevírat 5. prosince ve 12 hodin, symbolicky na Mikuláše, v Nemocnici Kyjov, 11. prosince v předvánoční čas vyměníme původní bedýnku, která pomohla zachránit dvě děti v Nemocnici Třebíč za babybox nové generace.
V roce 2024 zahájí spolek svoje aktivity v Ústavu pro péči o matku a dítě v Praze 4, Podolí, největší české porodnici. Datum je určeno na 70. narozeniny ředitele Ústavu doc. MUDr. Jaroslava Feyreisla, CSc.
Výbor pro práva dítěte OSN vyvíjí opět již po několikáté tlak na zrušení babyboxů, přičemž jako hlavní důvod uvádí, že děti odložené anonymně neznají své rodiče. České babyboxy mají velkou podporu veřejnosti a za 19 let své existence pomohly zachránit 253 dětí. Jak sama Úmluva o právech dítěte uvádí, nejpřednější je právo na život dítěte.
Babydědek Lu

Inženýrka Radka Janáčková a paní Votrubová z firmy BusLine Support, s. r. o.
Inženýrka Radka Janáčková a paní Votrubová z firmy BusLine Support, s. r. o.
Prezentace odložení děťátka do babyboxu.
Prezentace odložení děťátka do babyboxu.
Holčička odložená do babyboxu, kterou mi její rodiče přivezli ukázat. Obdarovala mě dárkem a kresbou
Holčička odložená do babyboxu, kterou mi její rodiče přivezli ukázat. Obdarovala mě dárkem a kresbou
 

Tomáš Hřivnáč zve na svoji výstavu!

 

OSN tlačí na likvidaci babyboxů. Evropská unie je pro babyboxy! Utajené porody nejsou utajené!

Ministerstvo zdravotnictví rozeslalo v posledních dnech ředitelům nemocnic dopis, v němž upozorňuje, že Výbor pro práva dítěte při OSN doporučuje zrušení babyboxů a využívání utajených porodů. Dopis jsem získal od spřátelených lékařů, a tak Vám jej posílám k posouzení. Přikládám ještě dopis, který jsem napsal ředitelům nemocnic, abych je upozornil na polovičatost zákona o utajených porodech.
Babybox, z. s. v naší zemi zřídil od roku 2005 celkem 85 babyboxů, 31. října budeme otvírat 86. babybox v Nemocnici Jilemnice, 5. prosince, symbolicky na Mikuláše, otvíráme 87. babybox v Nemocnici Kyjov. V Nemocnici Třebíč vyměníme původní starou bedýnku za babybox nové generace 11. prosince.
V roce 2024 otvíráme 88. babybox v Ústavu pro péči o matku a dítě v Podolí v Praze 4, největší české porodnici. Zřízení babyboxu jsem domluvil s ředitelem Ústavu doc. MUDr. Jaroslavem Feyreislem, CSc. Bude to pátý pražský babybox, všechny pražské bedýnky pomohly za 18 let 45 nechtěným lidským mláďatům. Všechny babyboxy v naší zemi pomohly vstoupit do nového a snad lepšího života 253 děťátkům.
L. H.

Dopis Ministerstva zdravotnictví ředitelům nemocnic
Vážená paní ředitelko, vážený pane řediteli, dovoluji si Vás oslovit v souvislosti s členstvím zástupce Ministerstva zdravotnictví ve Výboru pro práva dítěte u Úřadu vlády a se Závěrečnými doporučeními Výboru OSN pro práva dítěte České republiky z roku 2021. Jedním z doporučení je i využívání utajeného porodu za účelem ukončení anonymního opouštění dětí v „baby boxech“. Na základě tohoto doporučení Vás prosím o informace: - Kolik žen porodilo ve zdravotnickém zařízení v režimu utajeného porodu v letech 2020, 2021 a 2022. - Vnímáte nějaké překážky k využívání možnosti utajeného porodu. - Další případné podněty k problematice utajeného porodu nebo „baby boxům“. Vaši odpověď prosím zašlete do 31. října 2023 Ing. Štěpánce Tyburcové na email: stepanka.tyburcova@mzcr.cz.

Dopis Ludvíka Hesse ředitelům nemocnic
Vážený pane řediteli,
odpusťte, že Vás zdržuju. Právě jste dostal dopis od Ministerstva zdravotnictví podepsaný Ing. Štěpánkou Tyburcovou. Odvolává se na doporučení Výboru pro práva dítěte při OSN z roku 2021. Doporučuje utajené porody a likvidaci babyboxů. Babyboxy pod různými názvy existují ve většině zemí a Evropská unie je podporuje.
Připomínám, že utajený porod je velmi nedostatečný zákon, jenž se týká pouze svobodných žen s českým státním občanstvím. Vdané ženy a cizinky na utajený porod nemají ze zákona nárok. Po dvou desítkách let, kdy se denně věnuju zřizování babyboxů a často komunikaci s nešťastnými ženami, které se na mne obracejí mailem, nebo prostřednictvím SMS, vím, že velká část jsou právě vdané ženy nebo cizinky. Připomínám, že ženy, které využijí režimu utajeného porodu, jsou předvolány k soudu, který určuje náhradní rodiče v opatrovnickém řízení, aby se tu vzdaly rodičovských práv a povinností. Ze slibovaného „utajení“ nezbude vůbec nic.
Za osmnáct let vstoupilo dvířky bedýnek do nového a snad lepšího života 253 nechtěných lidských mláďat, z toho ve Vaší nemocnici … Děkuji Vám, vážený pane řediteli, za provozování babyboxu. Děkuju pracovníkům Vaší nemocnice.
Cítím za životy odložených dětí odpovědnost a také prosím, aby babyboxy pomohly i budoucím děťátkům. Mnohé z odložených dětí jsem poznal osobně a vídám se s nimi. Když mě holčička odložená v Kladně 25. července 2009, kterou jsem tehdy pojmenoval Anežka Česká, při posledním setkání objala a řekla: „Mám tě ráda,“ tekly mi slzy po tvářích.
S úctou, Ludvík Hess, předseda a babydědek

Babyboxy a utajené porody
Téma, které vždy rozdělovalo společnost na zastánce a odpůrce a oběma stranám v nejen naší republice, ale i v měřítku celosvětovém lze upřít nebo neupřít jejich argumenty.
Bylo, jest a bude!
V každé době, v každé zemi a v každé společnosti budou přicházet na svět děti, jejichž rodiče, zejména jejich matky nebudou chtít nebo častěji nebudou mít podmínky k tomu, aby těmto dětem zajistily jejich základní lidská práva - v daném případě na odpovídající péči a ochranu. Nebylo by spravedlivé tyto matky jednoznačně odsuzovat, neboť nikdo z nás nezná jejich často zoufalou životní situaci.
Z tohoto důvodu se začátkem tisíciletí soustředili odborníci v naší republice se snahou i těmto dětem zajistit důstojný start do jejich životů. Byli to přední odborníci zejména z řad medicíny – kupř. prof. MUDr. Jaroslav Živný, DrSc., tehdy přednosta Kliniky gynekologie, porodnictví a neonatologie VFN, prof. MUDr. Zdeněk Hájek, DrSc., rovněž z VFN, prof. MUDr. Aleš Rotočil, CSc., primář Gynekologicko-porodnického oddělení a člen vědecké rady Nemocnice Jihlava, a z řad právníků – JUDr. Jan Sváček, tehdy předseda Městského soudu v Praze, nyní místopředseda Vrchního soudu v Praze, JUDr. Libor Vávra, prezident Soudcovské unie, JUDr. Hana Nová, tehdy opatrovnická soudkyně Obdvodního soudu v Praze 8, JUDr. Luboš Petník, tehdy vedoucí Městského státního zastupitelství v Praze a další. K jmenovaným se z významných odborníků přidal Mgr. et Mgr. Marek Vácha, Ph.D., přednosta Ústavu etiky a humanitních studií 3. lékařské fakulty UK.
Byl založen Nadační fond pro odložené děti Statim a Občanské sdružení Babybox pro odložené děti, nyní Babybox, z.s., jejichž snahou bylo nalézt takové řešení, které by zabránilo vraždám a jiným ohrožujícím jednáním směřujícím proti těmto „nechtěným“ dětem. Výsledkem těchto snah bylo zřizování babyboxů, do nichž byly tyto děti odkládány za účelem ochrany jejich životů a zajištění jejich zdravotní, sociální a následně rodinné péče. Nic víc, nic méně. První babybox byl otevřen 1. 6. 2005, následovaly mnohé další a od té doby bylo takto „odloženo“ – tedy v mnoha případech zachráněno 253 dětí.
Právní argumenty tehdejších odpůrců – a dlužno dodat, že kromě ministerstev práce a sociálních věcí a zdravotnictví i některých kupř. akademických pracovišť - byly vyvráceny jak z hlediska právního, tak i etického. V tomto směru lze odkázat na stanovisko Ústavu státu a práva Akademie věd České republiky, v němž tato prestižní instituce potvrdila, že fungování babyboxů není v rozporu se žádným předpisem českého právního řádu.
Jeden argument směřující proti babyboxům však má své právní opodstatnění: tyto děti neznají svůj biologický původ tak, jak jim zaručuje čl. 7 Úmluvy o právech dítěte, který zní: “Každé dítě je registrováno ihned po narození a má od narození právo na jméno, právo na státní příslušnost, a pokud to je možné, právo znát své rodiče a právo na jejich péči.“ A pokud to je možné, což v případě odložených dětí není. Mnohé matky také neuvádějí otce, protože jej třeba ani neznají.
Citace článku 6 Úmluvy: „1. Státy, které jsou smluvní stranou Úmluvy, uznávají, že každé dítě má přirozené právo na život. 2. Státy, které jsou smluvní stranou Úmluvy, zabezpečují v nejvyšší možné míře zachování života a rozvoj dítěte.“
Také na tomto principu je založeno stanovisko Výboru pro práva dítěte OSN.
Ponechme stranou rozpor, zda je významnější právo dítěte na život nebo právo dítěte na znalost svého biologického původu.
Základní otázka totiž spočívá v tom, jakým způsobem, jakými právními instituty existující babyboxy nahradit tak, aby splňovaly všechna požadovaná kritéria.

Pokud se odpůrci dosavadního stavu odvolávají na již existující zákon č. 422/2004 Sb., o utajených porodech a změně některých právních předpisů, tento argument pro jeho velmi vážné vady nemůže obstát.
Je nutné si uvědomit, že tento zákon žádné utajení a žádnou ochranu - zejména matkám – neposkytuje. Zákonodárce tehdy opomněl skutečnost, že pokud jsou matky, které porodí děti v režimu utajeného porodu, i nadále nositelkami rodičovské odpovědnosti, jak ji garantují základní lidskoprávní předpisy České republiky a také občanský zákoník v § 858 a následujících, nelze ji opomenout v žádném soudním ani jiném řízení. Proto při každém řízení, zejména soudním, je matka účastnicí řízení a je povinností soudu s ní jako s účastnicí řízení jednat, tedy mimo jiné předvolat ji k řízení, vyslechnout ji, doručovat jí příslušné soudní listiny a zajistit její veškerá procesní práva. Přesto, že těmto ženám je slibováno zachování onoho tajemství a ochrana její anonymity, není tomu tak. Soud je oprávněn požadovat příslušná sdělení od nemocnic, které jsou povinny na základě § 128 občanského soudního řádu informace o totožnosti matky soudům poskytovat. Proto je taková matka uváděna ve všech soudních listinách a seznámí se s těmito skutečnostmi nejen soudce, ale každý příslušný pracovník soudu, počínaje zápisným oddělením, přes další administrativní pracoviště. Tím však prolomení anonymity matky zdaleka nekončí, neboť dítěti je jmenován pro řízení kolizní opatrovník, zpravidla orgán sociálně-právní ochrany dětí, v případě řízení o náhradní rodinné péči jsou ´účastníky také příslušní navrhovatelé, ať se jedná o pěstouny na přechodnou dobu, stabilní pěstouny, poručníky nebo osvojitele, ale nejen o ně, ale také o jejich manžele a také jejich vlastní děti mají právo se vyjádřit k přijetí dalšího dítěte do rodiny. Ústní soudní jednání jsou veřejná, může k nim přijít kdokoliv, kupř. studenti práv, stážisti, ale také jakákoliv veřejnost, nejsou-li splněny podmínky pro její vyloučení. V mnoha evropských státech jsou rodinněprávní a opatrovnická řízení ze zákona neveřejná, ale v České republice tomu tak není.
Dále je nutno vzít v úvahu, že zamýšlená ochrana matek dle citovaného zákona se týká pouze žen neprovdaných a státních občanek České republiky – nicméně existuje pozitivní závazek státu zajistit ochranu všem dětem bez jakékoliv diskriminace podle rasy, náboženství, státní příslušnosti atp.

Žádná jiná ochrana takto ohrožených dětí v České republice neexistuje.
Pokud by mělo být přistoupeno k odstranění nebo zákazu babyboxů, musí předcházet celá řada jednak zásadních legislativních změn, počínaje občanským zákoníkem a konče velkou řadou předpisů správního práva, popř. zpracování sociologických a dalších studií. V opačném případě by docházelo k velmi neblahým důsledkům, ke zvýšení nebezpečí ohrožení života těch dětí, které takto „nechtěně“ přišly na svět.

 

Almanach básnických lásek Petra Žantovského

Pijáci slunce aneb Eseje o české poesii a básnících 20. století (vydala Vysoká škola kreativní komunikace, 144 stran) je soubor portrétů osmadvaceti poetů, kteří jsou trvale usazeni vsrdci neúnavného publicisty, pedagoga, básníka i textaře Petra Žantovského.
Svoje esejistická vyznání, hodnocenía životopisné črty se rozhodl řadit abecedně podle příjmení tvůrců, takže by se dalo říci, že popsal díla minulého století od Konstantina Biebla po Jana Zahradníčka. Vzít pak v úvahu jejich rok narození, mohli bychom uvést,že od Viktora Dyka (⁕1877) po Josefa Šimona (⁕1948).
Těžko volit, kdo je autorovu srdci nejbližší. Jistě hvězdné nebeHalas, Holan,Hora, Hrubín, Mikulášek,Nezval, Seifert, Skácel… Bezesporu vrcholně spirituální autoři Blatný a Bochořák, jimž věnoval společný portrét, dále Orten, Rotrekl, Slavík.
Vútlém svazku se pokusil pojmenovat rysy osobností a esenci jejich poetického stylu, který dokládá četnými citacemi. Považuje za samozřejmé uvést životopisná data i spletité osudy, které zamotaly dějinné tragédie minulého století i kruté rány uštědřované mocnými sloužícími měnícím se dogmatům. Tak vzdal hold přerušované tvorbě nucených exulantů Fleischmanna, Koláře či během tzv. normalizace proskribovaným mnoha už jmenovaným tvůrcům, s nimiž připomíná Jaromíra Hořce.
Scitem múzického člověka oceňuje nejen Karla Kryla jako zpěváka, ale především autora básnivých textů, podobně jako Josefa Kainara, Václava Hraběte, Jaroslava Holoubka nebo úžasného člověka Pavla Vrbu. Smutně zní pravdivé věty připomínající polistopadové cesty Josefa Hanzlíka, Jiřího Šotoly či Josefa Šimona, jimž novodobí dogmatici nemohli zapomenout, že žili a pokoušeli se tvořit v době, která jim byla souzena věkem narození.
Žantovský vzpomíná na myšlenku statečných, že skončí absurdní rozdělení české literatury na tzv. oficiální, samizdatovou a exilovou. Že zbude jediná: ta dobrá. I Hanzlík patřil k těm, kdo si dovolili publikovat svoje moci nepoplatné texty před listopadem 1989 a bylpoté vyhnán z veřejného prostoru jako jeho předchůdci po konci Pražského jara 1968.
Podobně také Šimon. První popřevratová garnitura někdejšího osvíceného šéfredaktora nakladatelství Odeon ocenila, nicméně „nová moc“ se rozkoukala a potřebovala pro staré kamarády nové trafiky. „Přestalo být důležité, co umíte,“ napsal autor, „stačilo jen být mezi vyvolenými. Pokolikáté už?“
Bouřlivák Žantovský proto cituje Krylovo satirické čtyřverší: „Je jaro, větry vanou od jihu do cely,/ Sbohem či nashledanou, obecné veselí,/ jsou stromy plné mízy a někdo jiný sklízí/ to, co jsme zaseli, to, co jsme zaseli.“ Ale jako věčné poselství je mu blízké Kolářovo vyznání: „…napsat báseň a nezdát se vzbouřencem/ je politováníhodnější než skončit na hranici pro hloupost/… buď ve střehu/ je smrtelné nebezpečí mezi spěchem a poezií/ ale nikdo nesmí mít rychlejší křídla v letu za myšlenkou než básník/… znovu si opakuj:/ v básni není místo pro nenávist/ lásku hnus nebo rozkoš/ ale pro poznání…“
Na úplný závěr ještě věta o dvouportrétních vyznáních se jmény Ota Pavel, Václav Erben a doslovu Jana Šulce.
František Cinger

 

V pondělí 16. října instaloval Zdeněk Juřica MONTEL, Náměšť nad Oslavou 86. český babybox v Nemocnici Jilemnice! Libor Vávra, předseda Soudcovské unie, člen Kolegia spolku Babybox, slaví 60!

Najdete jej na adrese Jilemnice, Metyšova 465. Slavnostní otevření se koná v úterý 31. října ve 12 hodin.
Datum zřízení babyboxu se nikoli náhodou shoduje s významným životním jubileem – 60. narozeninami JUDr. Libora Vávry, předsedy Soudcovské unie a předsedy Senátu Městského soudu v Praze. Spolek Babybox Libora Vávru, člena Kolegia spolku, nedávno vyznamenal za dvě desítky let trvající podporu a mnohé rady v právu a v oblasti mediální. Gratuluju Liboru Vávrovi a děkuju mu, že s babyboxy tak dlouho vydržel.
Děkuji dárcům, bez nichž by babybox nebyl ani jeden. Mezi významné dárce řadím především společnost BusLine Support, s. r. o., jejíž jednatelka Ing. Radka Janáčková spolek podporovala i ve svém předchozím působišti. BusLine Support zajišťuje příměstskou autobusovou dopravu v Královéhradeckém kraji, v Pardubickém kraji a na Táborsku.
Významným darem přispěl na jilemnický babybox ONTEX CZ, s. r. o., Turnov, výrobce plenek. Se společností ONTEX jednáme o daru pro každé odložené děťátko v podobě darování plenek. Děkuji! Babydědek Lu

 

Oldřich Damborský publikuje v almanachu Napsáno dechem.

Slovenka žijící v Praze, Adriana Gulíšková, vydala v srpnu vlastním nákladem almanach Napsáno dechem. Je to almanach erotické poezie, avšak ne pornografie. Převládají jemné erotické metafory, jak si to přála nakladatelka. V knížce je zastoupeno 18 autorů z celé české republiky: Marvan Alsolaiman, Red Bollov, Jarmila Hannah Čermáková, Oldřich Damborský, Jan Dvořáček, Olga Fikrlová, Milan Ganišin, Adriana Gulíšková, Petula Heinriche, Vladimír Špáta Hnát, Petr Kříž, Jarmila Moosová Kuřitková, Radek Lehkoživ, Jarmila Maršálová, Aleš Misař , Aleš Nerada, Vladimír Petrovič, Ladislav Špánik.
Knihu umocňují umělecké akty fotografií Vladimíra Ira. Almanach má celkem 240 stran a můžete si jej objednat na portálu literart.cz.

Ukázka

Na pláži

Pod slunečníkem
cucám brčko,
krásně se houpe
tvoje tričko,
jsem tím snílkem,
co léto zbožňuje,
na vlnách tvých boků
se krásně surfuje.

Horký písek,
nahý paty.
vyplazené jazyky
psisek,
slunce zlatý.

Vlna za vlnou
ukolébává mou skepsi,
jsi košík s bavlnou
a opojná jako
Pepsi...

 
< 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 >