Archiv divoké vinice

Samožer LH publikuje recenzi. Velmi lichotivou!

Karel Sýs, který čte všechno a všechno archivuje, mi poslal recenzi, jež potěšila autorovu duši a ego. Naleznete ji v příloze. LH

 

193. děťátko v babyboxu, 13. letošní, 2. nymburské, 62. v babyboxech Nadace Komerční banky JISTOTA!

V titulku se dočtete skoro všechno, takže doplním, že nymburské nechtěné děťátko je holčička, kterou jsem pojmenoval Kateřina na počest milovnice dětí a protagonistky babyboxů Kateřiny Susak, členky správní rady Nadace Komerční banky, a. s. - JISTOTA. Nadace podpořila svými korunkami zřízení 21 babyboxů a ve své šlechetnosti pokračuje v podpoře vyměňování starých bedýnek za babyboxy nové generace.
Dětská lékařka nymburské nemocnice mi neochotně potvrdila, že několikadenní Kateřina je v dobré kondici. Nymburský babybox byl zřízen před deseti lety s pořadovým číslem 25 a na své první děťátko, klučíka Davida, si počkal do letošního 11. března, Kateřina se přidala za tři měsíce. Zvýšila skóre holčičky versus klučíčci na 110:83. Nedělejte z toho poměru žádné statistické závěry, jsou to jen zajímavá čísla.
Ať žije malá Kateřina! Ať žije Kateřina Susak! Ať žijí všechny Kateřiny, zvláště ty, procházející mým životem, a jak jistě chápete, nemohu je všechny vyjmenovat.
Babydědek Lu

 

192. děťátko, dvanácté letošní je klučík Tomáš odložený do babyboxu v Nemocnici Havířov!

Tomáš se mi ukázal v mobilním telefonu a hned jsem pochopil, že se jedná o klučíka odhadem zkušeného laika, za kterého se považuji, asi ve věku čtyř měsíců. Malý Tomáš byl dobře oblečený do žlutých dupaček, bílého body a modrých ponožek, zkrátka fešák!
Ptáte se jistě, proč se jmenuje Tomáš..? Pojmenoval jsem jej na počest Tomáše Talaše, člena Správní rady Nadace Komerční banky, a. s. - JISTOTA, svého přítele, profesionálního tatínka čtyř dětí, jenž azylový dům našeho spolku zásobuje oblečením, hračkami a plenami. Myslím, že Tomáš Talaš je jedním z největších protagonistů babyboxů a milovníkem dětí.
Kromě sestry Věry jsem mluvil s náměstkyní nemocnice Mgr. Renatou Tydlačkovou, která mi informace potvrdila.
Tomáš je dvanáctým letošním děťátkem a druhým havířovským, první byla holčička Miládka odložená 27. května 2019. Malý Tomáš upravil skóre kluci versus holky na 83:109!
Ať žije Tomáš mladší! Ať žije Tomáš starší!

 

Vladimír Stibor nabízí čtenářům knihu v posteli na oranžovém prostěradle.

Milý pane Lu,
v pátek 28. června vyšel almanach českých básníků 2019. Je v něm skryta poezie sedmdesáti autorů, z nichž osm žije v zahraničí od Austrálie až po Švédsko. Věkové rozpětí je úctyhodné, nejmladší básnířce je šestnáct let, nejstarší tvůrce se dožívá devadesátky. Slavnostní křest se uskutečnil v Slovenském domě v Praze 1. Kniho vydalo nakladstelství Milan Hodek, ilustračně sborník doprovodil akademický malíř Ivan Bukovský.
Přátelsky pozdravuje Váš Vladimír Stibor

Kliknutím zvětšíš!
Kliknutím zvětšíš!
 

Vladimír Stibor vydal básnickou sbírku!

kliknutím zvětšíš!
kliknutím zvětšíš!
 

První děťátko v třebíčském babyboxu nese číslo 191!

V pondělí 24. června ve 13:52 ohlásil třebíčský babybox otevřená dvířka. Sestřičky nalezly v bedýnce první třebíčské děťátko – 11. letošní a 191. celkově. Primářka Alena Holubová mi vzápětí po telefonu řekla, že holčička je krásná a na první pohled zdravá. Pojmenoval jsem ji, ze zcela důvěrných důvodů, Michalka. Proč, to ví jen Michalka! Ať žije Michalka! Ať žije Michalka druhá! Ať žije paní primářka Alena Holubová, pro kterou bylo odložení prvního děťátka jistým zadostiučiněním.
Váš Lu.
P. S. Ve čtrvtek 27. června otvíráme v Nemocnici Chomutov babybox nové generace.

 

Vladimír Stibor zve!

Kliknutím zvětšíš!
Kliknutím zvětšíš!
 

Rostislav Říha zve na výstavu!

Kliknutím zvětšíš!
Kliknutím zvětšíš!
 

Varhanice Michaela Káčerková mě zve na koncert ve prospěch karlovarského babyboxu!

Vážený pane Ludvíku,
na základě milého telefonátu Vám níže posílám odkazy s informacemi o Mezinárodním hudebním festivalu J.C.F.Fischera a také nějaké ty “obrázky”.
Srdečně Vás zvu na zahajovací koncert V.ročníku, který se koná v sobotu 22.6. v 19:00 v kostele Zvěstování Panny Marie v Ostrově.
Účinkuje německý soubor Rastatter Hofkapelle.
Koncert bude symbolickým propojením dvou míst působiště významného barokního skladatele Johanna Caspara Ferdinanda Fischera - Ostrova a Rastattu.
Fischer byl žákem piaristické koleje v Ostrově a poté kapelníkem u bádenského dvora, s nímž roku 1715 přesídlil do německého Rastattu, kde působil až do své smrti r. 1746. Byl nejvýznamnějším hudebníkem rastattské dvorní kapely.
V prostoru kostela Zvěstování Panny Marie zazní dílo J.C.F.Fischera a dalších barokních mistrů.
Vstupné dobrovolné bude věnováno na nový karlovarský BabyBox.
Webové stránky festivalu jsou: www.imff.cz
https://www.novinky.cz/vase-zpravy/karlovarsky-kraj/karlovy-vary/1043-56234-mezinarodni-hudebni-festival-j-c-f-fischera-ma-pevne-misto-v-kulturni-nabidce-karlovarska.html
https://www.novinky.cz/vase-zpravy/karlovarsky-kraj/karlovy-vary/1043-55233-mezinarodni-hudebni-festival-j-c-f-fischera-oslavi-letos-prvni-jubileum-.html

 

Recenze: Skromná knížka, bohaté potěšení

Malý sympatický formát, stejný jako u jiných Spáčilových knížek- a abychom nebyli monotónní , tak úplně jiný než je u jeho sličné, skoro čtvercové knížky Hvězdné války (2014). Všechny tři mají něco společného: autora výtvarné stránky, a to jak ilustrací (koláže Jana Gablera reprodukované na křídě– to u té posledně jmenované), tak typografie či vtipná, jemně i pastózně pojatá grafika: Zorka a Jan Gablerovi . Je to podstatná složka každé knihy – u Dušana Spáčila sedí.
A teď postupně podle oddílů knížky: Dopohádky –lze tu najít pěkné metafory (dlouhý vláček sliny, hořící keř jejího pohlaví), básně nikoli prvoplánové, nápaditě vedený většinou monotematický námět příběhu – chtělo se mi napsat studii o Ženě na Měsíci plné decentních dostředivých digresí a přesahů –žádný polopatismus, byť se nabízí (Odhalení), objevná, metaforicky bohatá manželská hádka (Do pohádky).
Alibaba podle Toníka – potěší zapracováním známých figur světového dění, v kontrastu s prostým dějem hry na schovku mezi dědečkem a vnukem; napsáno s elegancí v inspiraci, kterou naznačuje název. A což teprve Vánoční zázrak! Apokryf, Ježíškovo téma přeneseno do dnešní reality, ale úcta vyjádřena nejprostším způsobem, z něhož přímo burácí tlukot srdce: Pak vzal jemně do ruky/ jeho nožičku/ a přičichl k maličkým prstíčkům ./ „Smrdí, smrdí,“/ zašeptal mazlivě,…
Foie gras – široce rozkročené delší básně s více motivy namočené ve společenských problémech. Přiznám se, že jsem se při čtení tohoto oddílu rozzlobila na Francouze a nejen na ně, kteří tak brutálním způsobem získávají své foie gras , své gurmánské potěšení, bohužel, zastřelo to i verše, které byly té krutosti naprosto vzdáleny.
Polobásně- po apokryfu a téměř politické satiře epigram a dokonce i limerick. A pěkná čtyřverší založená na kontrastech, psaná potěšující obecnou češtinou; pozoruhodný nápad v Polobásničce o VW – Dnes pojedu na poloplyn, / jen se tak polovezu, / na cestu mi pak pan Chopin / zahraje polonézu…
Nov – podvraťák, čokl, pes, fena, pejsek , ze všech těch slov čiší u Spáčila dobromyslnost a doporučení přesně podle lidských tužeb: a přesto, pejsku – lepší je být u ní, / netušíš, že za pár dnů je nov. Luna zmizí a máš po ptákách, dodáváme za dveřmi básně Úplněk. V tomto oddílu je i pečlivě vycizelovaná titulní báseň, není upocená, Spáčil našel přirozeně rytmizované padnoucí rýmy, dobře verše svázal, a ta symbolika, byť ne zcela nová, mnohé o autorovi vypovídá… pacifista… takových je dneska třeba (na rozdíl od přesvědčení politických garnitur napříč Evropou, Ásií a dál…)
Vivaldiho žízeň je naplněna dvanácti měsíci ve tvaru haiku. Ne ledajakými, stojí zato citovat poslední, Prosinec: Když na mne koukla/ tím svým rybím pohledem / polkl jsem (úz)kost.
Hlesla- hříčka, hesla a hlesla – To už je básníkovo hlesnutí na závěr, dočtěte sami.
Skromná knížtička, bohaté potěšení, Dušane Spáčile, díky za udržovanou (i v zimě) přístupovou cestu k poezii.

Lydie RomanskáDušan Spáčil: Pokud se střelím do spánku. Praha, Mladá fronta 2018, ilustrace a typografie Zorka a Jan Gablerovi, redakce Ludvík Hess.

 

Básník Petr Skarlant zemřel v pondělí 13. května 2019

KAREL SÝS
602 817 659
I touha po životě jednou oněmí
oněmí i mobil
telefonní číslo přidělí jinému živáčkovi
Umřel básník budou se dít věci
sudičky si nasadí posmrtné masky
začne rozpočítávání
někdo přece musí přijít na řadu
jeden do kola druhý z kola ven
takový už je řád v tom božím porouchaném světě
Nesmrtelnost? Ano
ale až příště!
Ještě musíte chvilku počkat
ještě to není vyjasněno
Básník se narodí jednou za x let
nikdo to neví přesně
není na to předpis
Bezpečně se ví jen to že zemře
datum ovšem není stanoveno předem
znají ho jen ti co nečtou
pro které je poezie vzduch
neznabozi analfabeti a slepci
co nás jednoho každého zapisují do matrik
Ocitl se ve vyjmenovaných slovech
prostě byl příbytek bystrý
Byl to básník
Ať vojsko střílí
ale ne slepými

22. 5. 2019
Jeho tělo už není
V Paříži jsme spali v jedné posteli
nebylo dost frantíků
jeden spal a jeden bděl
a na vedlejší posteli totéž Žáček s Maříkem
a dost možná jeden spal a jeden honil vzdálený sen
Složil jsem pro účely naší cesty hymnu:
Ó se si bon
sukně hore cecky von
nu zon ček ekrivon
Ó se si bon
A všichni čtyři jsme líčili na Apollinairovu Paříž
která už není
a která ani tenkrát nebyla
i Nezval si ji musel dobrovolně vysnít
Git-le-Coeur?
Zde už srdce dávno neleží na dlani
Eluard a Breton?
Phe! I Paříž počítá co jí to vynese
Čtyři proti všem a přece vítězové
Když se přitlačí ve vhodném čase a místě
i Paříž povolí
V budce v Lucemburské zahradě
střídáme se na jedinou minci
je třeba toho tolik vzkázat domů
kde slovo Paříž pořád ještě něco znamená
vzkázat manželkám milenkám vlasti a múzám
Jsme náhle Velká Čtyřka
povinní ručitelé poezie
v samém srdci lhostejnosti
Básník dnes znamená hovno
ale dnes je tomu na chviličku jinak
jen co mince cinkne o dno
Ach Petře…


Poznámka vydavatele LH: Nezbývá mi, než opakovaně připomenout, že s. Mařík můj kamarád není a nikdy nebyl.

 

190. děťátko v babyboxu v Liberci, desáté letošní, páté liberecké, 61. Komerční banky!

Dvířka babyboxu nové generace v Krajské nemocnici Liberec tentokrát ani nevrzla. O to víc zvonil můj mobil a ozvalo se hlášení z místnosti stálé služby na dětském oddělení. Důležitým číslem je, že děťátko je 61. novorozencem v jednom z dvaceti babyboxů pořízených za korunky Nadace Komerční banky, a. s. - JISTOTA. Blahopřeju svým přátelům ze správní rady Sylvě Floríkové, Tomáši Talašovi, Jiřímu Mifkovi, Kateřině Susak, Tomáši Doležalovi a Danielu Hořtovi. Nesmím zapomenout na generálního ředitele Komerční banky Jana Juchelku, který mi nedávno osobně předával jeden z velkorysých šeků.
Konečně odhalím, že děťátko je holčička, kterou jsem na výslovné přání tiskového mluvčího Václava Řičáře, s nímž jsem už otvíral také nejeden babybox, pojmenoval Barborka. Přiznávám, že kdyby to byl kluk, pojmenoval bych jej po mediálně známém řediteli Luďkovi Nečesaném, s nímž už jsem otvíral babyboxů nespočet. Holčička váží 3 260 g, měří 50 cm, pupečník měla zauzlovaný amatérsky hnědým tkalounem, vykoupaná nebyla, ale na cestu dostala bílou čepičku, žlutou deku a dokonce transportní tašku podobnou košíku v samoobsluze.
Barborka zvýšila skóre holky versus kluci na 109:81. Ať žije Barborka! Ať žije Barborka Václava Říčaře! Ať žije Luděk Nečesaný, který mi hned telefonoval.
Babydědek Lu

 

Spouští se hvězdná mříž

Jen firma Space x vypustí za příští čtyři roky 12000 satelitů, další desetitisíce vypustí firmy Amazon,One Web, Telesat. A to je jen začátek...Ano, všude bude kvalitní internetové pokrytí - a naše vnoučata budou chodit do planetárií, aby viděla, jak vypadá hvězdné nebe....Vlastně budou všichni žít pod vesmírnou mříží. Milenci si za letních nocí budou ukazovat: "Podívej miláčku, támhle za těma dvaceti družicema je vidět opravdická hvězda!" Chudáci příští básníci.
(ds)

 

Milan Kuzica zve na výstavu do Třeboně!

kliknutím zvětšíš!
kliknutím zvětšíš!
 

Milan Kuzica zve na výstavu!

kliknutím zvětšíš!
kliknutím zvětšíš!
 

Jaroslav Kučera zve!

Milý Ludvíku.

Posílám ti pozvánku na výstavu, kterou jsme připravovali rok /tedy já ano/ a původně měla být až v listopadu. Mám tam na Sametové revoluci 71 fotografů a asi 500 fotek.

Jaroslav Kučera

kliknutím zvětšíš!
kliknutím zvětšíš!
 

189. děťátko je prvním v babyboxu v Nemocnici Havířov!

Havířovský babybox si počkal na své první děťátko skoro pět let. Je to holčička, která se narodila dnes v 18 hodin, jak její dárce připsal na lísteček. Oblečená je zřejmě po starším sourozenci - pruhovaná čepička a tričko, bílé tepláky s fialovými ponožkami. Tak trochu jako eskymák. Sestřička Milada měla jednoznačně radost a ujistila mě, že děťátko je na první pohled zdravotně v pořádku. Mám dva důvody, abych holčičku pojmenoval Milada - po sestřičce, která ji vyjmula z babyboxu a po mamince Šimona Blably, dvorního spolkového grafika, autora loga a webových stránek. Kdyby si holčička počkala tři dny, vstoupila by do života ve výroční den otevření prvního babyboxu 1. června 2005. Skóre holky versus kluci upravila na 107:81! Ať žije Milada! Ať žijí Milady všechny tři!
Babydědek Lu

 

Jindřich Štreit zve!

kliknutím zvětšíš
kliknutím zvětšíš
 

Milan Kuzica zve!

kliknutím zvětšíš!
kliknutím zvětšíš!
 

Zemřel Petr Skarlant

Nedlouho po svých osmdesátých narozeninách, zemřel nejstarší z básnické generace tak zvaných pětatřicátníků, Petr Skarlant. Byl básníkem originální poetiky již od své první sbírky nazvané Vyřezávaný osel. Následovala jich pak dlouhá řada, ale autor se prosadil i jako prozaik a překladatel z francouzštiny. Francie byla v mnoha směrech volbou jeho srdce. To však dotlouklo 13. května letošního roku.

Krásná slova o posledních chvílích svého tatínka napsala jeho dcera Pavla: "...poslední dobou už hodně slábl, uvadal a jeho jiskra postupně vyhasínala. Odešel pokojně, měl ruce složené za hlavou jako by pozoroval hvězdy."

Milý Petře, byls milostný lyrik, sloužil jsi lásce celým svým dílem, věděls, že na světě je nejsilnějším a nejkrásnějším darem. Existuje-li láska i na těch hvězdách, nemůžeš ji minout.

Tvůj Petr CincibuchRozloučení s básníkem proběhne 22.května ve 12 hodin ve Velké obřadní síni krematoria ve Strašnicích.