Archiv divoké vinice

Zemřel spolužák z gymplu Václav Hlásek!

Než jsem stačil dopsat svoji knihu Antologie Divoké víno aneb Mám víc kamarádů nebožtíků než živých, telefonoval mi syn Václava Vratislav: "Tatínek umřel."
Svoji vzpomínku na Václava tedy píšu alespoň jako aktualitu. Václav Hlásek publikoval v roce 1965 v Divokém víně. Jeho tatínek byl ředitelem vydavatelství Zahraniční literatura, tedy muž politicky prověřený, a proto byla spolupráce s Vaškem o to důležitější.
Poslední komunikace s Václavem proběhla na jeho svátek 28. září. Poslal jsem mu SMS: "Ať žije Václav! Sláva! Ludvík", odpověď zněla: "Děkuji, budu. Chystám se na to. Vašek"
L.H.

 

81. babybox jsme otevřeli v Rokycanské nemocnici!

Ve středu 27. října se sešli přátelé a dárci babyboxů u lékárny vpravo od vchodu do Rokycanské nemocnice. Se Zdeňkem a Jitkou Juřicovými, MONTEL Náměšť nad Oslavou, výrobci babyboxů, jsme prezentovali novou bedýnku na odkládání nechtěných děťátek. Zúčastnila se doc. MUDr. Milada Emmerová, jež hostům vysvětlila vývoj svého vztahu k projektu babybox od původního negativního až po současný pozitivní. Hosty uvítal ředitel nemocnice Jaroslav Šíma, s nímž jsem už otvíral babybox v Českém Krumlově. Modlitbu pronesl a babyboxu požehnal biskup plzeňský Mons. Tomáš Holub. Požádal jsem jej, aby mi svá slova poslal: "Nechte děti ke mně přicházet!“


Tato Ježíšova slova nám jasně připomínají, že každé dítě je velký dar i zázrak, a setkání s ním nám otevírá oči i pro setkání s Bohem.
Proto udělat vše pro záchranu dětských životů má smysl. Tedy i instalace dalšího babyboxu.
Nicméně my všichni se v takovémto okamžiku ocitáme ve stejné situaci jako vojáci, kteří se intenzivně a poctivě mají připravovat na to, co si přejí, aby nikdy nenastalo.
Udržet tuto náročnou balanc, abychom ani lehkovážně nezanedbali přípravu ani si nepřáli, aby se stalo něco zbytečného či krutého, a my tak došlo sebepotvrzení, to je náročné velmi.
Proto modlitba o pomoc shůry k takovému okamžiku patří velmi přirozeně.

Poděkování patří hlavnímu dárci společnosti Květiny Novák Praha, a. s. a jejímu šéfovi Vojtěchu Novákovi, jednomu z největších mecenášů projektu. Významným dárcem rokycanského babyboxu je Jaroslav Jelínek, majitel Hotelu Smrž v Milevsku, i on nepřispívá poprvé.
Děkuju všem dárcům, bez nich by babybox nebyl ani jeden!
Babydědek Lu

Miladě Emmerové jsem připomněl naše první setkání před dvanácti roky, kdy jsem jí dal podobnou orchidej.
Miladě Emmerové jsem připomněl naše první setkání před dvanácti roky, kdy jsem jí dal podobnou orchidej.
Mons. Tomáš Holub, biskup plzeňský, babyboxu také požehnal.
Mons. Tomáš Holub, biskup plzeňský, babyboxu také požehnal.
Jaroslav Šíma, ředitel Rokycanské nemocnice, protagonista babyboxů.
Jaroslav Šíma, ředitel Rokycanské nemocnice, protagonista babyboxů.
 

Jaroslav Kučera zve!

Milí přátelé.

Srdečně vás zvu na vernisáž jediné své letošní výstavy Tiché dialogy, kdy se po padesáti létech vracím na „místo činu“, do své alma mater, Stavební fakulty, kde jsem tenkrát z posledních sil  dokončil studia stavařiny, abych hned poté už jen fotografoval. Dnešní fakulta je krásná, moderní budova s atriem uprostřed, na jehož jednom konci je galerie. Bude vystaveno 60 fotografií, z nichž některé měly premiéru před čtyřmi léty v Leica Gallery a kde byla pokřtěna stejnojmenná kniha. V příloze je také ukázka jedné dvojice z Tichých dialogů.

Bude mi ctí vás na vernisáži přivítat a pozdravit Jaroslav Kučera

 

V Rokycanské nemocnici jsme nainstalovali 81. babybox!

V pondělí 11. října instaloval Zdeněk Juřica MONTEL Náměšť nad Oslavou v Rokycanské nemocnici nový babybox, který byl okamžitě uveden do zkušebního provozu. Slavnostní otevření se koná ve středu 27. října ve 12 hodin. Hlavním dárcem rokycanské bedýnky je tradiční mecenáš Květiny Novák Praha, a.s. a její šéf a můj přítel Vojtěch Novák.
Děkuju regionálním dárcům a vůbec všem mecenášům, bez nichž by babybox nebyl ani jeden.
Rokycany jsou jedním z posledních tří okresních měst dosud bez babyboxu.
V předposledním okresním městě v Tachově jsme dohodli zřízení babyboxu se společností GRAMMER CZ, s. r. o. a plánujeme jej otevřít na přelomu ledna a února 2022.

Babydědek Lu

Zdeněk Juřica babybox nainstaloval a uvedl do zkušebního provozu.
Zdeněk Juřica babybox nainstaloval a uvedl do zkušebního provozu.
Babybox je umístěn vpravo od hlavního vjezdu do nemocnice.
Babybox je umístěn vpravo od hlavního vjezdu do nemocnice.
 

Vladimír Stibor zve!

Kliknutím zvětšíš!
Kliknutím zvětšíš!
 

Tomáš Mladějovský zve!

 

Miloň Čepelka má 85! Ať žije Miloň!

Milý Lu, děkuju Ti, že chceš v Divokém víně připomenout mé zářijové kmetství. Chceš ode mne básničku, ale kde nic není, ani smrt nebere. Jen při nedávných procházkách po Špilberku přišel ke mně u hlavy Jana Skácela tenhle Sonet s kočárkem. Zvláště Tobě může být vhod. Miloň.

Procházeje se po Špilberku
v předzářijovém Brně,
potkal jsem ženu plnou šperků.
V kočárku vezla mrně.

Tvářila se, že není její,
že nejvýš - juvá, juvá -
je ve službě jen jako chůva.
A pohledy mé že ji hřejí.

Jenže já řek si, milá dámo,
z téhle tvé hry nebude drámo,
vždyť obrůstá tě jinovatka!

Tak ty se stydíš, že jsi matka?
Když srdce máš tak okoralé,
nenalákáš mě na korále.

 

Jan Nedoma pokřtil svoji další knihu Miláček národa!

Spisovatel a geodet pokřtil svoji knihu v malostranské A&A GALERII. Přestože o knize nic nevím, věřím, že se mi stane totéž co u přechozích autorových knih - úři čtení se budu hlasitě smát.
L. H.

Fotografie Antonín Václav Hess.
Fotografie Antonín Václav Hess.
 

226. děťátko v brněnské Nemocnici Milosrdných bratří, dvacáté v Brně, dvanácté letošní!

Babybox se ohlásil v neděli 19. září ve 3:37. Z displeje se na mne dívalo děťátko zabalené ve fialovém ručníku. Vytočil jsem Brno: „Dan Wechsler“, ozval se z telefonu hlas nového primáře doprovázený dětským křikem. „Je to holčička, na první pohled zdravá, zcela čerstvě narozená, ještě nevykoupaná, pupečník nemá podvázaný. Váží 2782 gramů a měří 49 cm. Jmenuje se Anetka po sestřičce, která ji vyzvedla z babyboxu,“ podal mi primář Wechsler vyčerpávající informaci. Sestřička Anetka vyzvedla děťátko za 82 vteřin, spočítal jsem si na mobilu. Jen to jméno má malý zádrhel, od první chvíle jsem měl pro holčičku připravené jméno Světlana. K tomu jménu patří příjmení Witowská. Slíbila, že dnes odpoledne odhalí jezdecké sousoší mého nejúspěšnějšího koně Marco Polo. Bude se tedy jmenovat Anetka-Světlana, rozhodl jsem se. „Je to dvacáté brněnské děťátko, gratuluju, pane primáři!“ „A moje třetí,“ sdělil mi primář.
Anetka-Světlana dostane od České mincovny do kolébky tradičně zlatý novorozenecký dukát s číslem 226. Děkuju České mincovně a jejím marketingovému manažerovi Jaroslavu Černému.
Ať žije Anetka-Světlana, dvacáté brněnské děťátko!

Babydědek Lu, 602 305 139, www.babybox.cz

 

Dílo doc. Milana Váchy, jezdeckou sochu hřebce Marco Polo s ž. Klučkou, odhalili Světlana Witowská a Petr Vichnar!

V můj významný den, 19. září 2021, 57 let ode dne, kdy jsem s Mélou Machálkem vydal první číslo Divokého vína, a 46 let ode dne, kdy se v mém chovu narodila klisnička Alma, první hříbě, odhalili Světlana Witowská a Petr Vichnar jezdecké sousoší hřebce Marco Polo, vítěze Velké jarní ceny v roce 1985, mého nejúspěšnějšího dostihového koně. Sousoší je dílem akademického sochaře Milana Váchy, mého přítele, který je vysekal do kvádru hořického pískovce. Je to jeho mnohaměsíční práce. Děkuju, Milane!
Mým přátelům zahrála jako vždy harfistka orchestru Opery Národního divadla Ivana Pokorná a zazpíval jim a na kytaru zahrál Josef IX. Děkuju, Ivanko a Josefe!
L. H.

Milan Vácha, Světlana Witowská se synem Filipem, Petr Vichnar s chotí.
Milan Vácha, Světlana Witowská se synem Filipem, Petr Vichnar s chotí.
Ivana Pokorná.
Ivana Pokorná.
Josef IX.
Josef IX.
 

Jezdecké sousoší hřebce Marco Polo s ž. Milanem Klučkou akademického sochaře Milana Váchy!

Děkuju doc. Milanu Váchovi, akademickému sochaři a svému příteli, za mnohaměsíční odhalování podoby jezdecké sochy do hořického pískovce. Na zahradě mého domu připomíná od 19. září můj největší chovatelský a dostihový úspěch - vítězství hřebce Marco Polo s žokejem Milanem Klučkou ve Velké jarní ceně. Podařilo se mi telefonicky mluvit s Milanem Klučkou, který žije v Německu a letos v únoru oslavil 70. narozeniny. Na dostih si vzpomíná: "Dostal jste zaplaceno?" zeptal se mě narážeje přitom na moji kolizi s pořadatelem dostihů Státním závodištěm, které mi odmítlo jako soukromému chovateli vyplatit chovatelskou prémii. Dostal jsem ji nakonec až po rozhodnutí soudu.
L. H.

 

Karel Sýs a Petr Žantovský posílají pozvánku!

Kliknutim zvětšíš!
Kliknutim zvětšíš!
 

Vladimír Stibor zve na výstavu!

Kliknutím zvětšíš!
Kliknutím zvětšíš!
 

Jan Nedoma zve na křest své knihy!

 

225. děťátko je celkově čtvrté kolínské a v Kolíně druhé letošní!

V 8:08 mi zamával pravou ručičkou nahý chlapeček z kolínského babyboxu. Byl vykoupaný a do nového života vstoupil vybavený plenkou a starým modrým ručníkem. Sestřička Marcela Krumichová, která klučíka vyzvedávala z babyboxu, se pochlubila: „Má jistě 50 cm a tři a půl kila, na první pohled je v pořádku! Už jsem vyzvedávala z babyboxu první kolínskou holčičku!“
Za třináct let své existence prošla kolínským babyboxem čtyři miminka, z toho letos dva kluci. První byl Vojta Novák 22. února a tomu druhému jsem dal jméno Cyril. K Cyrilovi se hodí zcela jistě příjmení Svoboda. Sedminásobný ministr je velkým protagonistou babyboxů a ke každému novému děťátku mi posílá gratulaci. Věřte, že jsem jinak zcela apolitický.
Cyril je jedenáctým letošním děťátkem a 103. klučíkem celkem. Zdá se, že původní vedení holčiček oproti chlapečkům nebylo statisticky významné.
Cyril dostane do kolébky jako všechna předchozí děťátka tradiční zlatý dukát od
České mincovny, a. s.! Děkuju Jaroslavu Černému, marketingovému manažerovi České mincovny, jenž s nápadem přišel.
Ať žije Cyril Svoboda Kolínský!

Babydědek Lu, 602 305 139, www.babybox.cz

 

Jindřich Štreit slaví 75!

Jindřich Štreit je totéž co Jindra ze Sovince. Sovinec je hrad, pod nímž Jindřich sídlí. Je o něm známo vše, a tak jen doporučuji prolistovat jeho fotografie na www.divokevino.cz a na www.jindrichstreit.cz. Ať žije Jindra ze Sovince, nejpracovitější fotograf, kterého znám!
L. H.

Kliknutím zvětšíš!
Kliknutím zvětšíš!
 

224. děťátko bylo odloženo do babyboxu v Nemocnici Přerov!

Je to holčička, asi šestidenní, vzorně oblečená, s čepičkou s fialovými pruhy, zabalená ve fusaku s obrázky zvířat. Pojmenoval jsem ji Zoe podle vnučky velkého mecenáše babyboxů Petra Bečičky z brněnské počítačové firmy 100MEGA Distribution, s. r. o. Zoe byla prvním děťátkem, které jsme při slavnostním otevření babyboxu nové generace v roce 2019 odložili, samozřejmě jenom na několik vteřin. Holčička Zoe potvrdila moji zkušenost, že děti do babyboxu jsou často odkládány vzápětí po sobě. Tentokrát to byl chudý ženich Jaroslav v Pelhřimově 23. srpna, následovala jej 24. srpna oblečená, tedy bohatá nevěsta Barbora v Prostějově, a do třetice 27. srpna ve 13:36 v Přerově odložená Zoe. Kromě dudlíku k ní dárci přiložili i papírovou dokumentaci. Ví bůh, co se v hlavách nešťastných rodičů odkládajících děti děje…
Zoe dostane do kolébky dárek od České mincovny, a. s. – tradiční zlatý dukát, jímž naše spřátelená společnost obdarovává všechna odložená děťátka. Holčička Zoe je desátým letošním děťátkem, čtvrtým přerovským a 122. holčičkou. Ať žije Zoe! Vivat, crescat, floreat!
Babydědek Lu, 602 305 139.

 

Český zářez do svědectví o pandemii

Knih na téma pandemie je jako máku. I těch, které jsou společným dílem hned několika tvůrců. Americká antologie Global Insides je ale trochu jiná. Její stvořitelka Debra Leea Glasheenová v ní propojila desítky autorů z celého světa. Za Česko pak oslovila žurnalistu a spisovatele Ivana D. Hladíka.

Text: Lucie Lipská

„Ano, pořád se budeme urážet, nadávat, ale taky zase dotýkat a smát, potkávat, jen tak si povídat, líbat se a svírat cizí dlaň. Vytřepeme ticho z koberců a záclon, zaplníme ulice. Budeme víc sami sebou. Vlastně postačí, že 'budeme víc'. Budeme jako motýli, kteří až uzavřeni před vším tak samozřejmým do kukel poznali, jak křehcí jsou,“ zní závěr povídky Motýli českého autora Ivana D. Hladíka, jíž přispěl do třetího dílu antologie Global Insides vydaného začátkem prázdnin v USA. Kromě něj se na knize podíleli básníci, spisovatelé i fotografové z Belgie, Brazílie, Dánska, Francie, Spojeného království, ale třeba i Botswany, Ománu, Palestiny, Nikaraguy a dalších koutů světa.

Všechny propojila bývalá učitelka a současná spisovatelka z amerického Wiskonsinu Debra Leea Glasheenová, autorka dystopického román pro mladé s názvem Backbiters. „Oslovila mě na jaře s tím, že některé mé práce našla na internetu a líbily se jí. Nabídla mi možnost zapojit se do knihy s podtitulem The Vaccine,“ řekl Hladík. Glasheenová v ní potřetí mapuje dojmy autorů z období, o němž všichni doufáme, že končí. „Máme za sebou dlouhé a úmorné měsíce lockdownů, smutných zpráv, omezení a řada lidí také bohužel ztrát blízkých. Na každého z nás ta doba měla jiný vliv. Mnoho lidí přišlo o práci, téměř všichni o kontakt s rodinou, přáteli a kolegy. I o pocit samozřejmosti v různých ohledech našich životů,“ míní Hladík.

Právě tento pocit ve svém příběhu zmiňuje. Týdny osamění, kdy nám dělaly společnost jen věci, které jindy coby vybavení bytů nevnímáme. Vzpomínky a opatrná setkávání. Na první dojem melodramaticky pak Hladík přirovnává každého z nás ke křehkým motýlům. „Věřím, že v určitý okamžik jsme se křehce cítili všichni. Nevěděli jsme co bude, dlouho jsme se obávali i o život. Nepoznané děsilo lidi vždycky a s koronavirem jsme něco takového okusili,“ řekl. „Běžné věci, jako zajít si do restaurace, do kina nebo divadla nebo jen tak někam vyrazit s přáteli, to bylo najednou pryč a museli jsme to zvládnout. S o to větším očekáváním se teď vracíme k normálu a doufáme, že tentokrát už konečně pandemii porazíme.“

Jak ale autoři mnoha podobných děl tvrdí, zapomínat na to období bychom neměli. Každý takový titul je svědectvím o složitých časech, které si nikdo z nás neuměl ještě před dvěma lety ani představit. „Ta kniha není fňukáním ani nějakou ‚černou kronikou‘. Je prostou zpovědí různých lidí prožívajících stejné či podobné věci v různých koutech světa, kulturách a podmínkách,“ dodal Hladík.

Debra Leea Glasheen a autoři z celého světa
Global Insides, The Vaccine
Vydal: Chalant Publishing, 2021
Počet stran: 202

Česká verze povídky Motýli
https://www.ivandachshladik.cz/l/motyli-global-insides/

Foto: Archiv D. L. Glasheen, Jakub Poláček

Ivan D. Hladík
Ivan D. Hladík
Debra Leea Glasheen
Debra Leea Glasheen
 

Karel Sýs vydal novou knihu!

Tato kniha šla do sazby 15. 12. 1988. Měla vyjít v roce 1990 v nakladatelství Československý spisovatel. Ihned po převratu však /staro/nové vedení rozhodlo knihu nevydat. Snad o to více má co říci právě dnes.
Knihu právě vydalo nakladatelství FUTURA, Praha 1, Politických vězňů 9.

Kliknutím zvětšíš!
Kliknutím zvětšíš!
 

Karel Sýs vydal novou básnickou sbírku!

Nová básnická sbírka Nepřijatý hovor, která s neobvyklou otevřeností tepe lidskou lhostejnost, jak ji přináší konzumní společnost.
Autor vydal vlastním nákladem v Nakladatelství Jan Weber.

 
< 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 >