Marek Bronszkiewicz

Text nebyl redakcí korigován, autor je Polák.

Koncert na čtyři roční období, dvorek a vzpomínky

JARO.

Vždy se to projevilo ve skutečnosti, že bílý sníh se změnil na nedefinovaný rozbředlý sníh. Na stinných místech byly stále vločky sněhu. Na místě dětských skluzavek byl blátivý gunk a vůbec to nebylo zajímavé. Trochu jako v Reymontových popisech. Slunce kráčelo po obloze výš a výš, už se neschovávalo za domy a stromy, ale směle a radostně obcházelo celý den. Dny se prodlužovaly. Když jsme šli do školy, už bylo slabé a dokonce foukal teplý vítr.
Začaly se objevovat ranní mlhy. Po slunečném dni jí země vrátila nashromážděnou vlhkost a bílé mraky nás doprovázely mnohá ráno na cestě do školy.
Důležitá byla ale také vůně blížícího se jara. Byla to celá řada vůní. Byly to pachy spojené s očekáváním prvních svátků, které obvykle padaly uprostřed jara.
Začalo to celkovým úklidem domu a zahrad. Pupeny na stromech, stále objemnější, informovaly, že za chvíli bude celý svět zelený a pokropený všemi barvami jarních květin. Jediný strom na mém dvoře, stará jabloň, byl obílený a jeho kmen páchl po vápenném roztoku. Vápno vonělo po čerstvě vybělených a osvěžených buňkách. Tam, kde byly skladovány brambory, dřevo, uhlí na palivo, a dokonce i úkryt, kde bylo po zimě obvykle uklízeno.
Soused, který choval holuby, také pečoval o půdu. Jeden rok se do podkroví vkradla toulavá kočka. Tato kočka porušila zákon na našem dvoře. Byl napsány na talíři, který visel na plotu. A bylo tam napsáno - Pro toulavé psy a kočky není vstup. Pak někdo napsal - a komunistům taky. Z tohoto důvodu byl náš nájemní dům po určitou dobu pod neustálým policejním dohledem. Takže kočka byla chycena na přestupku. A čelil zaslouženému trestu. Tento trest byl poté příčinou velkého politického skandálu. Ale to bude v pozdější části. Je to velmi zajímavý příběh. I s prvky hrůzy.
Některé z bytů také páchly čerstvou barvou. Byty byly spalovány uhlím, v každé místnosti byla kachlová kamna a v kuchyni byla uhelná kuchyň, která někdy topila celý byt. Bohužel však někdy byl nízký tlak a nebyl zde takzvaný cug , kouř tvrdohlavě vycházel do bytu, místo aby šel do komína. Po zimě tedy strop nebyl vždy nedotčený bílý. Proto se po zimě často plánovalo vymalovat byt dosud před Velikonocem.
Byty byly natřeny lepicími barvami. Byly také založeny na vápnu a křídu. Podlahy a obložení v kuchyni byly namalovány olejovými barvami. Po tak důkladné dezinfekci bytu neměl žádný virus ani brouk, který na zimu skrýval se v lidském prostředí, šanci přežít. Co nebylo zabité vápnem, zbytek provedla olejova barva. Jeho vůně přetrvávala ve vzduchu několik dní, než se úplně vyčerpala. Tento zápach umožňoval mléku vážit v okamžitě. Kdo vlastně používal při malování ochranné masky? Vypili jste sklenici nebo dvě mléka, která vázala všechny škodlivé sloučeniny, které jste vdechli, rychlou návštěvu toalety a po křiku. Tento malíř byl také důkladně dezinfikován. Ale o malbě budu psát později, protože to byl také velmi zajímavý proces. Vraťme se k jaru.
Jaro se vždy objevovalo v celé své kráse, vždy po Velikonocích. Bez ohledu na to, zda svátky klesly v březnu nebo v dubnu.
Rituál jarního úklidu trval zpravidla a podle tradice až do Palmovy Neděle.

I – Allegro

PALMOVA NEDĚLE.

Začalo to již v pátek večer, kdy závěsy,záclony zvlhly ve vaně, což znamenalo, že příštího dne dojde k velkému očištění, počínaje praním a konče důkladným vydrhnutím všech členů domácnosti. Včetně uší. Jak bylo známo, sobota byla den, kdy se pralo. Celý dům byl umyt a všude páchl pěnou. Z hrnců, ve kterých se vařily plátěné prádlo, praskla pára, prádlo, složitě vyšívané ubrusy, prosklené ubrusy, spodky a v případě velmi malých dětí doma a plenky. Nos se točil s koncentrací mýdla ve vzduchu. Dokonce i schodiště bylo nakonec vydrhnuto pěnou. Nic nebylo zbytečné. Celkově jedno velké praní. Takové římské lázně ve středoevropském vydání. A pak začal závod v domácnosti o nejlepší možné struny na sušení v podkroví. A co závěsy záclony? Samozřejmě natažené na dřevěném rámu a trpělivě čekající na to, až pověsí na čerstvě umytá okna. A páchlo to jako v sanatorium ve Włocławku. Protože záclony byly vyprány ve soli a škrobu. Rám, na kterém byli nataženi, zpravidla stála v ložnici a bylo přísně zakázáno vstupovat do této místnosti pod jakoukoli záminkou. A když byly suché, tuhé a poté žehlené, byly zavěšeny v čerstvě umytých oknech. Protože okno je pohled na svět a pohled na svět musí být čistý a nedotčený. A tak tato domácí revoluce trvala celý den a vyvrcholila vůní čerstvě leštěné podlahy.
Co tehdy dělali jsme te najduchy, podciepy? Ale pravděpodobně, drahý čtenáři, nevíš, co to slovo je - najduch. Pokusím se to definovat velmi lakonicky a v tomto bodě si dovolím krátkou přednášku o tom, odkud děti pocházejí. Během mého dětství o tom existovalo několik teorií.
Můžete najít dítě v lese, nebo kdyby někdo měl zahradu a rostlo tam zelí, pak v zelí. Odtud pochází slovo najduch. Byl tam dokonce jeden horník, který našel dítě na cestě z práce.
A bylo to takhle. V dobách, kdy ještě neexistovaly žádné odbory, nikdo neslyšel o osmihodinové pracovní době a vůbec o volných sobotách. Ve slovníku nebylo takove slovo jako víkend. Horník se vracel do domů ze své směny. A proto že žil na okraji města, mel daleko od domova do i sped práce. Aby nezaplatil za tramvaj, vrátil se pěšky. Dokonce se mu to vyplatilo, protože cestou posekal trávu králíkům. Když kráčel domů, potkal malého chlapce, který seděl na kameni u silnice a plakal. Kdo jsi? Položil mu otázku. No, já jsem Peter. Proč brečíš? Protože jsem se ztratil. A kde bydlíš? No, já nevím? Pak víš co, půjdeš se mnou, protože je pozdě. A pak uvidíme, co se stane dál. Horník tedy vzal chlapce za ruku a oba šli domů. Když vešli do domu, horník to řekl své ženě. Podívej, Helo, našel jsem toho malého na cestě. Máme každopádně tolik dětí, že ještě jeden malý chlapec pro nás nic nezmění. Když skončil, dostal v hubu, protože je to krátký rozhovor se slezskými ženami, a pak odpověď. Ty jsi Jeden blázen. Copak nevidíš, že je to náš Peter? Když se vrátíś z práce ani nevíś, kolik dětí máme. Nechť je tento příběh varováním pro současné workoholiky.
Existují také takzvané - podciepy. To je dítě, které někdo upustí u dveří souseda nebo kostela. Někdy se to stane. Někdo chtěl chlapce a dostal dívku nebo naopak. Buď někomu barva neseděla, nebo účes. Může to být jiné. Proto, když někomu zasadili dítě, lze takové batole nazvat podciep.
Nervózní matka někdy, ve chvíli hněvu s dítětem, použila tuto frázi na nezbedné dítě - jedno zahřejete, nemyslím si, že bych takové dítě mohla porodit. Kdo zná život a dobrodružství rodičů, když se z tak malého muže stal dospělý, ví o čem píšu. Ale zpět k našemu hlavnímu tématu.
Tedy My, te podciepy a najduchy, nas Čekala expedice na tzv. Palmový materiál. Protože nejhorší pod Slunci bylo koupit tento gadget v obchodě nebo na tržišti. Byla to dokonce skvrna na cti celého domu a rodiny. Proto jsme podnikli výlet do nedalekého lesa, háje, kde jsme hledali nejhezčí takzvané jehnědy, březové větvičky s malými listy a další materiál na výrobu. Zvláštní, ale díky této akci bylo provedeno několik věcí. Děti se nevašly po domě, procházely se, měly práci a dosáhly určité úrovně okysličení a barev obličeje. Po návratu z cesty rovnou do vany. Pravděpodobně proto, aby neznečistili čerstvě sanovaný byt. A nejdůležitější úkol. Praktické a technické kurzy při výrobě palem, které se příští den budou věnovat a předvést, kdo má hezčí.
A ještě jeden důležitý prvek dne. Pravděpodobně nejdůležitější věc pro mě jako muže. Posledním akordem těchto sobotních příprav bylo bití tepichů na klopsztangu. Protože kdo dnes bije koberce šlehačem? V sobotu, před touto velmi důležitou nedělí, zazněl celý okres v uniformě - kořist, kořist, kořist. Můžete to dokonce porovnat s africkými tam-tamas. Jako by všechny koberce vyšly na jarní chat. Vítr rozfoukal prach, který se během zimy nahromadil v těchto složitě tkaných kobercích různých barev a původu, a to vše tvořilo jakousi symfonii. A samozřejmě výmluva pro mužskou část populace, aby se setkala a vypila sobotní pivo nebo dokonce sklenici pálenky. Je to dokonce zajímavý nápad na kus hudby. Pár šlehačů, pár koberečků různé délky hromádky, pár svalnatých chlapů a orchestr. Může to být dokonce zajímavé. Možná by jednoho ze skladatelů zajímala taková myšlenka na Epitaf pro konec určité epochy pro koberce a orchestr.
Proč jen Ravel může být slavný takovou písní.
A takto začal Svatý týden.

NÁVŠTĚVA MANGLE

Během týdne proběhla také návštěva takzvaného mangle. Bylo to velmi zajímavé místo. Taková archaická stránka sociálních sítí. Dnes existují Twitter, Messenger, Facebook. A tam bylo vše v jednom. Informační tok, tvorba profilů osobnosti. Dokonce i manželská a psychologická klinika. Ano, například.
Dva starší přátelkini se potkali v mandle a vedli takový rozhovor.
Jak se máš, Kláro, už jsem tě dlouho neviděla?
A víš, že jsem byl v poslední době nemocna a kromě toho mám problém se svým manželem.
Co se děje?
Od té doby, co odešel do důchodu, nedělá nic jiného, než že neustále sedí v hostinci se svými přáteli. Víś, jak to vypadá. Celý den hrají v karty a pijí pivo. Doma toho hlapa mám k ničemu.
To opravdu není zajímavé. A co děti?
Už jsou sami. Neustále utíkají za penězi. Nemají čas ani na děti. Kdyby tu byli vnoučata, možno bych měla co dělat, víš, jak je to s malými dětmi. No a tak co? Jen sleduji tohle moje neštěstí.
Zkusila jsi s ním mluvit?
Zkusila jsi? Dokonce jsem mu dala i facky. Ty Jsi vdova. Takové problémy se Tebe netýkají.
Poslouchej. Řeknu ti takle. Promluv si se svým, polož věc na ostří nože, že pokud se to nezlepší, vezmeś věci do svých rukou.
A co dál?
Je Jaro. Pak bude Léto a pak Podzim.
No a co? Je to tak každý rok.
Co je na Podzim? Koneckonců, jsi nejlepší houbař, jakého znám. Jdeś do lesa, sbíráś, to co se nesbírá. Děláś polévku nebo dušené maso.
A co dal?
Jak co dal? Kolik ten váš ma důchod? Pak budeś svobodná žena, nezávislá, se stálým měsíčním tokem hotovosti. Jdeś do sanatoria nebo na dovolenou. V podstatě si děláś, co Chceś.
Takové rozhovory bylo možné slyšet v mange.
Tam jste zjistili, který ze sousedů má milenku, kde si můžete koupit vejce nebo čerstvé vepřové krupnioki. Že zahradník hledá pracovníky na sběr jahod.
Ale zpět k tématu.
Dokud jsem nebyl povinen chodit do školy, obsluhovali jsme celý dům s paní Magdalenou, pokud jde o návštěvy mangle. Paní Magdaléna byla nejstarší nájemkyní našeho domu. Ale to je samostatné téma. Tato dáma se každopádně narodila na konci 19. století. Myslím, že toto potřebuje samostatnou kapitolu.
Suché a pečlivě složené prádlo bylo vloženo do velkého proutěného koše, který byl naložen na vozík, a proběhla cesta k mandlu. Protože jsem muž, všechny činnosti spojené s fyzickou námahou patřily mně. A nikdo se neptal, jestli se na to cítím, nebo mám čas.
Ozvala se zpráva. Zítra ráno jdeme do mangle. Žádné diskuse, jednání o termínu atd.
Ale teď to musí být popis. Co je to za vynález.
Představte si takovou velkou dřevěnou bednu pokrytou velmi silným dřevěným vrcholem, na kterém byly dva dřevěné válcované válečky a na těchto válečcích byla další, stejně velká krabička naplněná kameny. Tam byl také mechanismus, který způsobil, že horní box klouzal tam a zpět na válcích. Při určité amplitudě omezené délkou takové ocelové ozubené tyče. Celé strojní zařízení se uvedlo do pohybu otáčením velkého kola. Bylo to trochu vtipné, protože když mi bylo 5 nebo 6 let, když byla střelecká rukojeť v nejvyšším bodě, prostě jsem na ni nedosáhl. A když jsem chtěl otočit ten setrvačník celou cestu, musel jsem skočit - dokud jsem nebyl vyšší. Při zpětném pohledu mi při pohledu na tento obrázek přišla taková reflexe. Dnes rodiče berou své děti na některé kurzy, gymnastiku a na tanec. A platí za to. A Ja ve věku 5 let jsem už měl své vlastní vydělané peníze a navíc obecnou vývojovou gymnastiku.
A jak vypadal proces žehlení.
V místnosti byl také tak velký stůl. Na stůl se dávalo suché prádlo, nejlépe nejprve prostěradlo, dobře napnuté - protože po vysušení bylo třeba dobře napnout prádlo, aby vlákna se dobre vytvořili - bylo nutné jej lehce pokropit vodou a systematicky ho navinout na dřevěný váleček . Jakmile byl na válec navinut určitý počet předmětů, nemohl být tento válec příliš silný. Do tohoto komplikovaného stroje by se to prostě nehodilo. Když bylo vše připraveno, bezpečnostní mřížky byly zavřeny, aby si tam nikdo nedal prsty, operátor začal otáčet klikou. Snažil jsem se spočítat, kolik otáček je potřeba k přesné změně jedné hřídele, ale oko paní Magdaleny bylo vždy lepší. Byla tam jen zpráva. Střelíte tam dobře a já Tebe řeknu, kdy budeme dobri.
A tak naše duo, můžu napsát babička s vnukem, strávilo jeden den v týdnu. Vzal jsem na vozík dva nebo tři koše se složeným suchým prádlem, pak jsem je přivedl a spustil tento mechanismus, a v té době Magdaléna připravovala celý proces navíjení a následného rozvinutí a opětovného vložení do košů. Pak transport domů. A nejdůležitější část dne. Způsob platby.
A také zde musím poděkovat paní Magdaléně.
Protože to byla ona, ktera promluvila velmi důležitá slova. Nepamatuji si přesně, jak jsem tehdy był stary. Jedinou jistotou je, že jsem tehdy nechodil do školky. A jako malý chlapec jsem poznal jednu z nejdůležitějších zásad a pravd v životě. Jednalo se o situaci, kdy jeden ze sousedů, který se nedávno přestěhoval do našeho domu, zpochybňoval skutečnost, že Mně musel zaplatit za doručení koše s požadovaným prádlem. Tuto větu si pamatuji dodnes.
Poslouchejte, pane. Nevím, kde jste se narodili, ani jaké školy jste absolvovali. Jsem už stará žena, ale vím jedno. Tento malý carlus dnes pracoval jako dospělý. A každá dobře odvedená práce musí být dobře zaplacena. To jsou pravidla ktere fungují zde.
Protože tato konverzace proběhla na schodišti a nebylo možné ji neslyšet, soused sáhl do své peněženky a pak jsem dostal celých 100 PLN.
Pro tak malého chlapce to bylo štěstí. Moji kolegové mi tuto spolupráci záviděli. Někdy na dvoře bylo slyšet taková slova - A kde je Marcin, nemáme brankáře? Dnes žehlí. Ach. Dobře, hrajeme bez.

BÍLÁ SOBOTA.

Byla to událost. Vyvrcholení celého týdne příprav.
Oheň vroucí pod pekáčem od rána. Znovu to všechno voní. Nevím proč, ale protože jsem četl Parfém Patryka Suskinda, začal jsem věnovat větší pozornost vůním. A ten den to vonělo jako věci. Dort, pečivo, polévka a každý domov voněly jinak. A nejdůležitější. Připravuje se košík s takzvanou święconkou. Nejprve to samozřejmě musíte správně vyzdobit. Za tímto účelem bylo nutné okusovat jediný zimostráz, který měla neocenitelná paní Magdaléna v hrnci. Potom jeden po druhém přistáli v koši: sůl, chléb, hračka, kousek klobásy a samozřejmě malované vajíčko. Kousek po kousku, všechna jídla, která budou na stole k vánoční snídani. Dále kontrola, zda má bagel čisté ruce, uši, koš v ruce a požehnání. Pro nás to byla skvělá výmluva, abychom se neúčastnili v domácích přípravach. V tuto chvíli je vždy lepší setkat se s přáteli, než leštit čerstvě položenou podlahu. Samozřejmě to zahrnovalo přijetí přikázání na silnici, že koš měl být vrácen s veškerým vybavením. Ale bylo to jiné. Jak je to? Celý týden chleb, případně s marmeládou, a obecně, dávaji takovou dobrotu do košíku. Až sliny utekly. Prostě divný. Na rozdíl od jediné a správnější doktríny v současnosti se lidé postili bez ohledu na politické přesvědčení.
A tento zvláštní průvod se konal. Děti oblečené do svátečních šatů, někdy doprovázené svými babičkami nebo otci s košíky v rukou, se plahočily do kostela. Existovala také tato neformální skupina, za kterou byl samozřejmě největším trestem svatý ve společnosti, nebo spíše pod dohledem dospělého. Protože samozřejmě musel nejdříve proběhnout trh, kdo má pěkně zdobená vajíčka, kdo má klobásu a kdo má jaky dort atd. A kolikrát jste si přinesli domů vánoční dort se značkami zubů.Nebo v klobáse. Jeden rok jsme snědli všechnu klobásu z košů, samozřejmě nejprve proběhla výměna, ale vše už bylo obětováno, takže se to všechno odehrálo v majestátu kanonického práva. Ale potom sekulární rodičovský zákon způsobil, že to, co je božské, je Bůha a to, co je lidské, je bolestně cítit na zadní straně těla. Takové velikonoční omývání pouze v oblečení.
Jak jsem vyrostl była ještě jedna atrakce, Velikonoční zpověď. Jak je to? Celý dům je uklizený, voňavý a čistý a co s svědomí? A tady je další vrchol dětství. Karty z velikonoční zpovědi. Kolik spekulací bylo během týdne před tímto dnem, jaké barvy budou tyto stránky letos? Protože náš kněz měl takové speciální razítko. Po opuštění zpovědnice jsi vzalo kus papíru s razítkem, kde bylo volné místo pro zadání jména a příjmení delikventa, který vstoupil do svátosti velikonoční zpovědi. Jelikož došlo k určitému zneužití, každý rok była použita odlišná barva inkoustu, aby odrážet známku. Teď je to tiskárna a po výkřiku. Ale pak? Bylo dobré mít staršího přítele, který byl oltářním chlapcem, a mohli jste kartu přejet, koupit. Protože oltářní servery se celý týden pod dohledem faráře střídaly v rozbíjení těchto známek. A pokud ne, šlo k problému. Zkouška svědomí a návštěva v zpovědnice. Bylo možné použít zpovědnici, ve které měl službu již kněz v důchodu a ktery náhodou usnuval při poslechu obscénnosti vyslovené mřížkou. Dokonce jsme objevili techniku hypnotizace. Stačilo mluvit velmi pomalu a monotónně a účinek, že kněz usne, byl zaručen. Byl tu dokonce jeden odvážný, který namítal celé Vyvolání z Pan Tadeusz, Adama Mickiewicza , místo aby plynule recitoval všechny své hříchy. Zajímavé to muselo vypadat jak pět carlů odposlouchávalo u zpovědnici, aby měli důkaz o takovém činu. Takové sázky byly kdysi uzavřeny. Pak už jen stačilo jemně klepat na tyče, aby probudit kněze a rozhřešit se. Ale toto umění nebylo vždy úspěšné.
A v takových zvláštních třídách jsme trávili čas na začátku Jara. Takže v alegorickém rytmu s krátkou přestávkou pro flamenco rytmy jsme šťastně dosáhli do

Larga pianissimo semper.

Ostatní tvorba Marka Bronszkiewicze publikovaná v Divokém víně:
DV 112/2021: Probuzení